Domy spokojnej starości to placówki, które przystosowane zostały do świadczenia usług opiekuńczych seniorom. Prywatny dom opieki różni się od państwowego przede wszystkim komfortem, co pociąga za sobą różnicę w cenie. Ile kosztuje pobyt w prywatnym domu opieki?
Koszt pobytu w prywatnym domu opieki
Prywatne domy spokojnej starości mają na celu zapewnić seniorom wysoki poziom życia, a w wielu przypadkach oferują również całodobową opiekę medyczną wykwalifikowanego lekarza, a także zapewniają dostęp do licznych zabiegów rehabilitacyjnych. Koszt pobytu w takiej placówce jest więc oczywiście wyższy, niż ma to miejsce w przypadku państwowego domu opieki społecznej.
Domy opieki w różnych województwach
Średnie ceny pobytu w domach opieki różnią się w zależności od lokalizacji danego ośrodka. Oczywiście domy opieki mazowieckie są nieznacznie droższe od domów opieki znajdujących się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego lub świętokrzyskiego. Domy opieki mazowieckie kosztują średnio od 3,8 do 4,6 tysięcy złotych w przypadku pobytu w pokoju jednoosobowym.
Jaki standard ma prywatny dom opieki Warszawa?
Celem działania prywatnego domu opieki jest zapewnienie seniorom optymalnej opieki, która dopasowana zostanie do ich indywidualnych potrzeb. Na koszt pobytu w danym ośrodku ma między innymi wpływ zakres usług dodatkowych, które są w nim oferowane. Dom opieki Warszawa zapewnia seniorom nie tylko luksusowe i nowocześnie wyposażone pokoje, ale także szereg dodatkowych aktywności oraz dostęp do prywatnej opieki medycznej.
Domy pomocy społecznej
Alternatywą dla pobytu w prywatnym domu opieki społecznej jest państwowa placówka. Do domów pomocy społecznej mogą dostać się seniorzy, którzy z różnych względów wymagają pomocy, na którą nie mogą liczyć w swoim miejscu zamieszkania. Koszty związane z pobytem w takim ośrodku pokrywane są z dochodów seniora, jednak nie mogą wynosić więcej niż wartość odpowiadająca ich 70 procentom. Różnica pokrywana jest dzięki dotacjom oraz samorządom.
Ile kosztuje pobyt w domu pomocy społecznej?
Koszt pobytu w domu pomocy społecznej ustalany jest przez władze gminy, powiatu lub województwa i waha się obecnie pomiędzy 2,5 tysiąca, a 3,5 tysiąca złotych. Koszty te nie są więc często o wiele niższe, niż ma to miejsce w przypadku placówek prywatnych. Składając wniosek o przyznanie miejsca w państwowym domu pomocy społecznej, należy się natomiast liczyć z długim oczekiwaniem.