Wymiana strun gitary
Jeśli grasz na gitarze, niezależnie od tego czy na klasycznej, akustycznej czy elektrycznej, to z całą pewnością proces wymiany strun masz albo przed, albo za sobą. W każdym razie przed tym niestety nie da się uciec, dlatego warto jest wiedzieć kiedy i jak założyć nowe struny.
Kiedy struny gitarowe powinny zostać wymienione?
Pierwszy przypadek to rzecz jasna pęknięcie struny. Zarówno grając biwakowe piosenki na akordach, jak i solówki pełne podciągnięć i slidów, może zdarzyć się sytuacja, w której struna niespodziewanie pęknie. Najczęściej jest to efekt kilku czynników – struny, które nie były dawno wymieniane, mające zabrudzenia i mocno eksploatowane mają do tego większą tendencję. Ponieważ jest to przypadek nagły zawsze warto mieć w pobliżu zapasowe struny do gitary. Sklepy mają w ofercie zarówno komplety, jak i pojedyncze sztuki. Najczęściej pękającą struną jest najniższe E, dlatego warto mieć ją zawsze w zanadrzu.
Druga opcja to częste rozstrajanie się z instrumentu. Jeśli po krótkiej sesji ćwiczeń widzimy, że gitara traci strój, a struny gitarowe nie były dawno wymieniane to najprawdopodobniej nadszedł już ich czas. Z czasem struna traci swój naciąg, przez co jest bardziej rozciągliwa i szybko traci swoje naprężenie. To naturalny proces, który prędzej czy później się wydarzy.
Zdarza się też, że struny przebarwiają się lub rdzewieją – jest to znak, że prawdopodobnie nie były one wystarczająca często czyszczone lub instrument przebywał w np. zbyt wilgotnych warunkach. To stan poprzedzający moment ich pęknięcia, warto więc uprzedzić fakty i wcześniej zdobyć struny do gitary.
Higiena podstrunicy
Gdy już dojdzie do wymiany strun świetnie jest wykorzystać ten moment na czyszczenie przestrzeni pod nimi. Na co dzień nieosiągalna, teraz dostępną i gotowa do czyszczenia. Nigdy nie stosujmy środków do czyszczenia mebli czy innych specyfików – drewno jest bardzo wrażliwe, należy więc korzystać ze środków polecanych przez muzyczne sklepy. Najważniejsze jest aby skupić się na łączeniu progów z gryfem – tam zbiera się najwięcej osadu.
Zakładamy nowe struny gitarowe
Gdy podstrunica jest czysta, czas na założenie nowego kompletu, struna po strunie. W przypadku gitary elektrycznej jak i klasycznej należy przeciągnąć je przez mostek, aż do główki gitary i tam opleść je wokół klucza. Przez pierwsze dni instrument będzie się szybko rozstrajał, jednak nie ma się co martwić. To naturalne, że struny do gitary potrzebują trochę czasu, by brzmieć idealnie i długo trzymać strój.