Skip to content Skip to footer

Węgiel i koks w workach warto kupować w dobrym składzie opału

Nagłe obniżenie temperatury sprawiło, że wiele osób mieszkających w domach jednorodzinnych i innych budynkach bez centralnego ogrzewania, a ogrzewanych węglem czy koksem, zostało zmuszonych do szybkiego rozpoczęcia sezonu grzewczego. Kto nie miał zapasu opału z zeszłego roku, musiał też szybko odwiedzić skład opału i dokonać zakupu węgla czy koksu. Przed zakupem jego większej ilości, warto jednak chwilę poświecić na to, aby wybrać dobry skład węgla sprzedający opał dobrej jakości. A jakość opału ma duże znaczenie i nie zawsze tani węgiel czy koks będzie oznaczał, że grzanie będzie tanie.

Wybieramy dobry skład węgla

Jak każdy towar, tak i opał może być dobrej, a może też być niskiej jakości. Wiele osób kieruje się ceną za tonę czy worek, myśląc, że w ten sposób dokonuje oszczędności. A może być zupełnie odwrotnie. Dlatego po zakup węgla czy koksu warto udać się do renomowanego składu opału, który sprzedaje produkty wiadomego pochodzenia. Najlepiej wybrać taki, który operuje na rynku już długo, ma ugruntowaną pozycję, a przede wszystkim pozytywne opinie wśród klientów. Lepiej jest unikać takich składów węgla, które nagle rozpoczynają działalność i oferują opał o zaskakująco niskiej cenie.

Jakość węgla ma znaczenie

Opał to dosyć kosztowny wydatek, więc szczególnie warto dokonać jak najbardziej przemyślanego zakupu. Czasem warto wybrać droższą opcję, a w zamian otrzymać opał wyższej jakości, a przede wszystkim wyższej kaloryczności. Wyższa kaloryczność to po prostu większa ilość ciepła, jaką otrzyma się z danej ilości opału. Lepszy jakościowo węgiel czy koks to także łatwiejsze jego rozpalenie, lepsze spalanie, a także brak problemów z gaśnięciem płomienia. O tym, do czego może doprowadzić nieodpowiednie spalanie, wie chyba każdy. Czad powstały w takiej sytuacji może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego.

Opał w workach również ma różna jakość

Coraz częściej kupuje się węgiel czy koks w workach. Jest to rozwiązanie, które ma wiele zalet, a dla wielu osób jest jedyną opcją. W tym przypadku również należy zwrócić uwagę na jakość. Kupując koks i węgiel w workach najlepiej jest kupić go niewielką ilość, na próbę. Drobny opał, ataki jest sprzedawany w workach łatwiej jest fałszować i dosypywać do niego inne substancje. W tym przypadku również warto odwiedzić dobry skład węgla czy punkt sprzedaży opału.

Węgiel i koks w workach – wygoda dla użytkownika

Wiele osób kupuje opał workowany, gdyż nie ma miejsca na składowanie opału luzem. Nie każdy dysponuje odpowiednim pomieszczeniem mogącym pomieścić tonę węgla czy więcej. Kupowanie węgla i koksu w workach jest też bardziej estetyczne. Można go przywieźć do domu własnym transportem, bez potrzeby najmowania go z zewnątrz. Węgiel w workach jest także wygodny do dozowania do pieców i kotłów, szczególnie do tych wyposażonych w automatyczne podajniki. Węgiel i koks w workach zazwyczaj sprzedawany jest w 10, 20 lub 25-kilogramowych opakowaniach.