Skip to content Skip to footer

Optyka myśliwska – co warto wiedzieć?

Zarówno miłośnik przyrody, jak i myśliwy nie może prawidłowo wykonywać swoich obowiązków, czy też realizować swojej pasji bez odpowiedniego wyposażenia. Jednym z najważniejszych akcesoriów, w które powinien być wyposażony myśliwy, jest dobra optyka. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przed zakupem optyki?

Optyka – różnorodne rozwiązania

Chociaż większość osób z optyką utożsamia jedynie popularne lornetki, to w rzeczywistości dobrze wyposażeni myśliwi korzystają ze znacznie większej ilości urządzeń optycznych. Tego rodzaju urządzenia nie służą jedynie do obserwacji zwierzyny, ale umożliwiają również oddanie celnego strzału.

Do najpopularniejszych urządzeń optycznych wykorzystywanych przez myśliwych zaliczyć można wielofunkcyjne lornetki oraz nowoczesne lunety. Zarówno lunety, jak i lornetki mogą być zakupione w stacjonarnym lub internetowym sklepie dla myśliwych. Jak dokonać prawidłowego wyboru, aby móc wykorzystać potencjał optyki?

Nowoczesne lornetki

Jednym z podstawowych akcesoriów, które obejmuje optyka myśliwska, jest lornetka. To popularne urządzenie ze względu na swoją konstrukcję oraz materiał wykonania może być wykorzystywane w odmiennych warunkach. Dobra optyka w postaci lornetki obejmuje lornetki uniwersalne, nocne oraz dzienne.

Do najważniejszych parametrów oraz elementów lornetki, które powinny być uwzględnione podczas zakupu, zaliczyć można poziom powiększenia, szerokość pola widzenia, wielkość źrenicy wyjściowej oraz rodzaj pryzmatu i powłoki antyodblaskowej. Innym istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest obiektyw.

Nowoczesna luneta

Oczywiście optyka myśliwska to nie tylko popularne lornetki. Należy również uwzględnić cieszące się niezwykłą popularnością wśród myśliwych lunety. To właśnie to akcesorium umożliwia myśliwym oddanie celnego strzału. To, na jaki rodzaj lunety warto się zdecydować jest uzależnione przede wszystkim od rodzaju polowania.

Współcześnie producenci zaoferować mogą różnej jakości lunety stałoogniskowe, zmiennoogniskowe, nocne oraz biegowe. Niemniej jednak jednym z najlepszych rozwiązań są modele uniwersalne, które mogą się sprawdzić w różnorodnych warunkach. Zarówno w nocy, jak i w dzień. Czy optyka dla myśliwych zawsze musi być nowa?

Nowoczesna optyka

Dobra optyka myśliwska nie musi być nowa. Aktualnie za portalach ogłoszeń lokalnych oraz na różnorodnych platformach sprzedażowych oferowana jest używana optyka myśliwska.

O ile sprzęt pochodzi od dobrego producenta oraz był dobrze wykorzystywany przez właściciela można liczyć na to, że używana optyka w pełni spełni nasze oczekiwania.