Skip to content Skip to footer

Szlachetny skup

Metale szlachetne cieszą się nieustającą popularnością od tysięcy lat. Chwiejne rynki walutowe, niskie oprocentowania lokat zjadane przez inflację i kryzysy gospodarcze zniechęcają do oszczędzania w instytucjach bankowych napędzają zaś handel metalami szlachetnymi. Jako, że największy obrót metalami następuje w ich formie używanej coraz większym zainteresowaniem cieszą się skupy złomu metali szlachetnych.

Szlachetne metale przykłady

Metale szlachetne to zgodnie z definicją metale odporne chemicznie, słabo reagujące z innymi pierwiastkami. Ich wielką zaletą jest to, że praktycznie nie ulegają korozji a cechą dodającą uroku fakt nie ulegania roztwarzaniu w większości powszechnie znanych i dostępnych na rynku i w przyrodzie kwasów. Wszystkie metale szlachetne są też odporne na działanie kwasu solnego a woda czy para wodna nie wpływa na ich strukturę.

Najpopularniejszymi metalami szlachetnymi na naszym rynku są oczywiście złoto, srebro i platyna. Metale przykłady surowców półszlachetnych to miedź oraz rtęć. Jeśli chodzi o złoto, jego wartość doceniali już starożytni. To antyczni władcy pierwsi zaczęli bić monety ze złota i uznali je za środek płatniczy. Do dziś złote przedmioty czy bilon uważa się za wyjątkowo cenne. Złoto jest też uważane za najlepszy sposób oszczędzania gdyż jego cena na przestrzeni ostatnich lat pomimo licznych wahań gospodarki światowej nie uległa większym zmianom.

Platyna skup

Platyna jest docenianym i dość drogim w stosunku do innych metali szlachetnych surowcem. Niektórzy zwą platynę białym złotem z powodu jej wyjątkowego wyglądu i wysokiej wartości. Platyna przedstawia również właściwości dla osób uczulonych na złoto czy srebro. Biżuteria platynowa dla takich ludzi to jedyne wyjście.

Nie dziwi fakt, że w naszym kraju powstaje coraz więcej skupów platyny, którym nie brakuje klientów. Zarówno u tych sprzedających złom platynowy jak i pragnących zakupić platynowe produkty stawki są podobne oscylujące w okolicach stu złotych za gram. Również serwis internetowy funkcjonujący pod nazwą platyna skup osiąga coraz większe przychody skupując platynowe siatki, blaszki oraz inne przedmioty.

Ceny złomu srebra

Srebro cieszy się wielką popularnością z tego względu, że jest to najtańszy metal szlachetny w związku z czym na srebrne przedmioty pozwolić może sobie każdy. Ponadto ogromne zapotrzebowanie przemysłu na ten metal powoduje potem dużą ilość jego złomu na rynku.

Ceny złomu srebra wahają się pomiędzy wartością dziewięćdziesięciu złotych za kilogram w przypadku najniższej jakości srebra do nawet tysiąca sześciuset złotych za srebro najwyższej próby.