Skip to content Skip to footer

Sport a warunki atmosferyczne

Są takie dyscypliny sportu, które można uprawiać zarówno na hali, jak i na świeżym powietrzu. Niestety, są też takie dyscypliny, które wymagają po prostu dobrej pogody, dobrych warunków atmosferycznych, bo bez tego nie da się prowadzić danych aktywności.

Odpowiedzialne latanie

Szkolenia AFF to szkolenia na świeżym powietrzu. Trudno powiedzieć, czy próbowano już gdzieś odwzorować warunki takie, aby szkolić kadrę w budynku. Jednak dla przeciętnego człowieka, który chce polatać ze spadochronem, możliwości są tylko takie, że musi być dobra pogoda.

Co to znaczy? To znaczy, że nie może wiać silny wiatr. Jego maksymalna prędkość jest ustalona. Pułap chmur nie może ograniczać widoczności lądowiska. Tak naprawdę zawsze ostateczną decyzję o skoku bądź zaniechaniu skoku podejmują instruktorzy, którzy biorą za tę decyzję odpowiedzialność.

Indywidualne podejście

Podejście na kursie musi być indywidualne do każdego kursanta. Przecież każdy człowiek jest inny i uczy się w innym tempie. Trudno wymagać, by każdemu wystarczyło tylko siedem czy osiem skoków, by zaliczać odpowiednie egzaminy. To cecha mocno indywidualna, zależna od danej osoby. Dlatego dobry instruktor zachęca, motywuje, chwali, ale też szczerze mówi, nad czym trzeba jeszcze mocno popracować.

Sezon trwający od kwietnia do października pozwala każdej chętnej osobie na wypróbowanie czy może skoki okażą się nową fantastyczną pasją. To nie sposób dla osób, które boją się wysokości, a także drżą na myśl o swobodnym spadaniu. Trzeba mieć żyłkę do ryzykowania, w końcu nieszczęśliwe wypadki zdarzają się, choć na szczęście ekstremalnie rzadko. Jest to też zasługa dobrych szkoleń i instruktorów, którzy ogromną rolę przywiązują do kwestii bezpieczeństwa.

Od amatora do zawodowca

Szkolenia AFF umożliwiają zdobycie kwalifikacji w różnych trybach, na różnych poziomach. Tylko od danej osoby zależy, jak daleko będzie chciała iść, czy będzie chciała osiągać kolejne stopnie wtajemniczenia i wspinać się po kolejnych szczebelkach czy też poprzestanie na byciu amatorem.

Najważniejsze, aby czerpać radość z uprawiania sportu i z pokonywania własnych słabości. To ogromna radość i ogromne szczęście, kiedy ktoś pokonuje własny lęk i skacze ze spadochronem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy