Skip to content Skip to footer

Skoki tandemowe ze spadochronem. Poczuj tę adrenalinę!

Lubisz buzującą adrenalinę? Nie boisz się nowych wyzwań? W takim przypadku pomyśl o skoku ze spadochronem w tandemie! To sposób na doznanie emocji towarzyszących skokom ze spadochronem bez potrzeby zapisywania się na drogie szkolenia.

Czym są skoki tandemowe?

Skoki spadochronowe w tandemie zostały opracowane jeszcze w latach siedemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. W Polsce dostępne są od lat dziewięćdziesiątych i stale cieszą się dużym powodzeniem wśród młodszych i starszych amatorów podniebnych przygód.

W skoku tandemowym uczestniczą dwie osoby:

– pilot spadochronu
– pasażer spadochronu

W rolę pilota wciela się instruktor spadochroniarstwa. To właśnie on odpowiada za techniczną obsługę spadochronu. Pasażerem może zostać niemalże każdy, kto chciałby przeżyć coś niesamowitego.

Czy skoki spadochronowe w tandemie są bezpieczne?

Do skoków tandemowych stosowane jest odpowiednie wyposażenie, czyli spadochron tandemowy oraz uprząż przeznaczona do połączenia pilota z pasażerem.

Maksymalny poziom bezpieczeństwa zapewnia spadochron tandemowy składający się ze spadochronu głównego, zapasowego oraz z automatu, który może automatycznie otworzyć czaszę wtedy, gdy z jakiegoś powodu nie zrobi tego pilot.

Z kolei uprząż może dokładnie połączyć dwóch uczestników lotu – pilot stoi wtedy za pasażerem. Na plecach pilota znajduje się spadochron.

Jak odbywają się tandemowe skoki spadochronowe?

Zanim dojdzie do skoku, uczestnik musi wziąć udział w krótkim przeszkoleniu, a także odebrać sprzęt, w tym gogle i kombinezon, gdy wymaga tego aura. Potem uczestnicy wchodzą do samolotu.

Spadochronowe skoki tandemowe odbywają się z wysokości 3000 albo 4000 metrów nad ziemią. Wysokość określa czas swobodnego spadania – spadania bez otwartej czaszy spadochronowej. Ci, którzy wzięli udział w „tandemach” potwierdzają, że to najbardziej emocjonujący moment!

Jak można skoczyć w tandemie?

Dzisiaj skoki tandemowe organizowane są przez ośrodki spadochroniarskie działające na terenie całego kraju.

Rezerwację na skoki spadochronowe w tandemie można wykonać przez internet. Na stronach organizatora wybiera się wtedy termin wydarzenia oraz jego wariant. Można także wykupić dodatkową usługę filmowania oraz fotografowania skoku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.