Skip to content Skip to footer

Idealna struktura CV

Poszukując pracy warto dobrze przemyśleć zawartość swojego CV i dopracować go tak, żeby każdy potencjalny pracodawca myślał o tym, że kandydat jest wręcz stworzony do wykonywania konkretnych zadań na danym stanowisku. Nie warto podkreślać cech nieistotnych dla danego przedsiębiorstwa – te można ujawnić później, jeśli do rozmowy dojdzie. Każdy potencjalny pracownik powinien wiedzieć jak wygląda idealne cv.

Odpowiedni wygląd

Pierwsze wrażenie dokumentu zawierającego pełną historię zatrudnienia potencjalnego kandydata można zrobić tylko raz, warto się więc postarać, aby było przynajmniej dobre, ponieważ na złe nikt nie zwróci najmniejszej uwagi a jeśli tak, to nie będzie ona owocowała zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.

Pierwszym istotnym elementem profesjonalnie wykonanego CV jest odpowiednie zdjęcie. Nie należy umieszczać tutaj żadnych fotografii z wakacji, czy luźnych sytuacji z życia prywatnego – zdjęcie musi być profesjonalne i przedstawiać osobę godną zatrudnienia na danym stanowisku. Ma przyciągać wzrok, być dobrej jakości i odpowiedniej wielkości.

Kolejną ważną kwestią jest zawarcie na samym początku istotnych dla pracodawcy informacji teleadresowych, takich jak miejsce zamieszkania, telefon kontaktowy, adres email oraz, ewentualnie datę urodzenia. Zaraz pod tymi danymi należy umieścić podsumowanie życia zawodowego, w którym nawiąże się do ogłoszenia o pracę, o którą stara się kandydat – każde CV powinno być więc, jak widać, dostosowane do konkretnej oferty pracy.

Referencje

Oczywiście dobrej jakości zdjęcie, doskonałe dopasowanie do oferty wysłanej przez potencjalnego pracodawcę, precyzyjnie i jasno przedstawiona historia zatrudnienia to nie wszystko. Często nawet dobre pierwsze wrażenie nie wystarczy, zęby przejść na kolejne etapy rekrutacji warto więc dodać do swojego CV referencje. Jeżeli pierwsze wrażenie będzie dobre i CV przejdzie do kolejnego etapu to takie referencje będą ogromnym atutem kandydata, które na sto procent zostanie zauważony i pozytywnie odebrany dzięki profesjonalnemu podejściu do zgłoszenia się do nowej pracy.

Referencje powinny zawierać imię, nazwisko oraz telefon do osoby wyrażającej opinię o kandydacie, gdyż dopiero wtedy referencje są materiałem wartościowym i wiarygodnym. Zainteresowany życiorysem pracodawca na pewno chętnie sprawdzi kilka pozycji aby mieć pewność, że kandydat stworzył swoje CV profesjonalnie od samego początku do samego końca. Nie można sobie w tym momencie pozwolić na wpadkę, ponieważ błędnie podany numer, czy też jego brak przyniosą jedynie nieprzyjemne podejrzenia, a nie o to przecież chodzi.