Skip to content Skip to footer

Wskazówki, dzięki którym napiszesz skuteczne CV

Znalezienie dobrej pracy z roku na rok staje się coraz trudniejszym wyzwaniem. Dzieje się tak, ponieważ ze względu na duże zainteresowanie niektórymi stanowiskami, pracodawcy zwiększają swoje wymagania i szukają wykwalifikowanych osób. Z tego powodu warto dowiedzieć się, co napisać w CV i zwiększyć swoje szanse na udaną rekrutację.

Mniej czasem znaczy lepiej

Jednym z największych błędów popełnianych przez osoby piszące własne CV jest umieszczanie w nim zbyt wielu informacji, które często okazują się zbędne. W ten sposób ludzie tylko zmniejszają czytelność tego dokumentu i nie zwracają szczególnej uwagi pracodawcy na doświadczenie czy umiejętności, które mają decydujące znaczenie.

Aby napisać skuteczne CV, należy wymienić w nim tylko najważniejsze informacje. Dzięki temu potencjalny pracodawca będzie miał łatwy dostęp do tych szczegółów Twojej kariery, które są dla niego naprawdę istotne. Z tego powodu nie warto wymieniać wszystkich skończonych szkół czy byłych prac. To tylko sprawi, że Twoje CV nie będzie wystarczająco przejrzyste oraz interesujące.

Doceń swoje umiejętności

Kolejnym sporym błędem osób, które nie do końca wiedzą, co napisać w CV, jest zaniżanie własnych umiejętności. Część ludzi kłamie w CV, zwiększając swoje doświadczenie i zdolności, ale niektórzy wciąż nie wierzą w to, co naprawdę potrafią. Z tego powodu nie wymieniają swoich najważniejszych zalet, ponieważ nie widzą w nich potencjału, który mógłby dostrzec pracodawca.

Pisanie CV powinno być dla Ciebie świetną okazją, żeby pochwalić się swoimi umiejętnościami. Przemyśl dokładnie, w czym jesteś dobry i postaraj się bardziej w siebie uwierzyć. Na pierwszym miejscu powinieneś wymienić zdolności, które mogą wydać się atrakcyjne Twojemu przyszłemu pracodawcy, ale w dalszej części nie zaszkodzi też wspomnieć o własnych pasjach. Wbrew pozorom mogą one mieć bardzo duże znaczenie, ponieważ pokazują, że jesteś ciekawą osobą, która wciąż chce się rozwijać.

Użyj ciekawego języka

Większość CV przesyłanych do firm brzmi bardzo podobnie. Osoby ubiegające się o dane stanowisko często wymieniają od myślników swoje umiejętności i nie zwracają zbytniej uwagi na to, by całość dobrze brzmiała oraz zrobiła na pracodawcy odpowiednie wrażenie. Niestety w obecnych czasach nie wystarczy jedynie przedstawić swoje zdolności – trzeba przede wszystkim umieć je sprzedać.

Zamiast pisać w bezokolicznikowy sposób, co potrafisz, spróbuj przedstawić, jakie osiągasz z tego korzyści. Możesz pochwalić się wykonanymi z sukcesem projektami lub zdobyciem kilku stałych klientów. Tego typu prezentacja umiejętności przykuwa uwagę pracodawcy i pokazuje mu, że będziesz cenną osobą w zespole.