Skip to content Skip to footer

Owrzodzenie podudzi – jak można leczyć?

Bardzo wiele osób zmaga się z problemami skórnymi. Jednym z takich problemów jest owrzodzenie podudzi, które objawia się trudno gojącą raną. Jak do tego dochodzi? Co jest przyczyną owrzodzenia podudzia i jak leczyć tę przypadłość?

Otwarte rany na nogach

Owrzodzenie podudzia polega na uszkodzeniu tkanek, które w konsekwencji prowadzą do procesów zapalnych. Osoba zazwyczaj jest predysponowana do tego typu choroby i rzadko owrzodzenie pojawia się u osób zdrowych.

Owrzodzenie podudzia polega na przerwaniu ciągłości naskórka lub skóry właściwej. Rany przy takim schorzeniu goją się bardzo powoli, a leczenie przebiega dość długo i należy uzbroić się w cierpliwość. Niekiedy po zakończeniu terapii mogą na skórze pozostać blizny.

Co jest przyczyną owrzodzenia podudzi?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, owrzodzenie występuje u osób, które zmagają się z problemami zdrowotnymi. Czynnikiem wywołującym tę chorobę jest najczęściej nieprawidłowe odżywianie, które negatywnie wpływa na regenerację tkanek. Czasami wrzody pojawiają się u osób z cukrzycą, która dotyka coraz większą liczbę osób.

Do powstania owrzodzenia może dojść także u osób, które mają problemy z nerwami obwodowymi lub zmagają się z chorobami tętniczymi i żylnymi. Niekiedy przypadłość ta pojawia się w wyniku zakażenia gronkowcem złocistym. Rany mogą pojawić się również poprzez uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne, a także niedotlenienie czy niedokrwienie.

Otwarte rany na nogach leczenie

Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia Owrzodzenia podudzi jest ozonoterapia. Ozon jest odmianą tlenu, który występuje w przyrodzie jedynie w stratosferze. Jest gazem o niebieskiej barwie i przyjemnym zapachu. Jest to jeden z silniej działających środków odkażających.

Leczenie otwartych ran na nogach ozonoterapią przynosi bardzo dobre i szybkie efekty. Tkanki szybko dotleniają się i odżywiają, a to prowadzi do lepszego gojenia się ran. Metoda leczenia ozonem działa także antyseptycznie. Są eliminowane bakterie, pierwotniaki, a także grzyby. Również różnego rodzaju wirusy przestają się namnażać, co niweluje ryzyko ponownego zakażenia i powstania owrzodzeń. Z pewnością warto skorzystać z tej metody, aby szybko uporać się z tą przypadłością.