Metalowe pokrycia dachowe
Coraz większa popularność dachów metalowych to doskonały pretekst, by dokładniej przyjrzeć się wybranym zagadnieniom z tego zakresu. Jakkolwiek wielu z nas wychodzi z założenia, że dach jaki jest każdy widzi, i nie ma co się nad tym rozwodzić, zgłębienie tematu może oszczędzić nam wielu kłopotów i pomóc zdecydować się na odpowiednią technologię.
Dachy z blach arkuszowych
Bardzo często spotykane są dachy wykonane z wielkoformatowych arkuszy blachy, zazwyczaj łączonych na rąbki. Warto od razu zaznaczyć, że nie jest to to samo co panele rąbkowe – jakkolwiek obie nazwy są bardzo podobne, mylenie ich jest sporym błędem. Blachy arkuszowe zazwyczaj wykonane są specjalnych stopów cynku, miedzi i aluminium, podczas gdy materiałem, z którego wytwarza się panele rąbkowe jest stal. Obie technologie różnią się także sposobem montażu.
W tym miejscu warto wspomnieć o pewnej szczególnej właściwości dachów metalowych, która uwidacznia się główne w przypadku blach arkuszowych – choć dotyczy wszystkich pokryć z blachy. Paroszczelność wymusza przyłożenie szczególnej uwagi do odpowiedniej wentylacji i paroizolacji całej konstrukcji.
Blacha trapezowa i falista
Wspomniane elementy znajdują zastosowanie nie tylko w przypadku pokryć dachowych – za przykład może posłużyć choćby odwadnianie. Dodatkowo, blacha trapezowa odznacza się szeregiem zalet, do których z pewnością zaliczyć należy choćby stosunkowo łatwy sposób montażu, przekładający się na znaczne obniżenie kosztów. Ponadto, elementy trapezowe są bardzo wytrzymałe.
Blacha falista czy blacha trapezowa często znajduje zastosowanie jako pokrycie budynków przemysłowych, zdaje się też przechodzić swój mały renesans w przypadku nowoczesnego budownictwa, dodają nowo powstającym budynkom lekko industrialny sznyt, co z pewnością może się niektórym podobać.
Płyty warstwowe
W przypadku elementów profilowanych, z pewnością warto zwrócić fakt na tzw. płyty warstwowe. Ich konstrukcja sprowadza się do umieszczenia materiału izolacyjnego – wełna mineralna, styropian, pianka poliuretanowa lub poliizocyjanurowa – pomiędzy metalowymi okładzinami. Takie rozwiązanie gwarantuje bardzo wysoką izolację termiczną, co doskonale wpisuje się w aktualny, słuszny zresztą, trend budownictwa energooszczędnego.
Ze względu na swoje właściwości, płyty warstwowe występują w kilku wariantach, coraz częstsze są np. zastosowania płyt ściennych. Te przeznaczone do pokrycia dachowego rozpoznać można po wyprofilowaniu jednej z okładzin.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal