Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć o aparatach ortodontycznych?

Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego jest dziś niezwykle proste. Wystarczy zgłosić się do odpowiedniego gabinetu i ustalić ze specjalistą dokładny plan działań. Sam przebieg leczenia zależy od wady zgryzu. Przed pierwszym spotkaniem warto dowiedzieć się nieco na temat aparatów ortodontycznych.

Kiedy zacząć leczenie?

Pierwsza wizyta w przypadku młodszych pacjentów powinna mieć miejsce jak najwcześniej – najlepiej w momencie wychodzenia stałych zębów, czyli około 6-7 roku życia. Warto pamiętać, że leczenie ortodontyczne obejmuje także starszych pacjentów. Renomowany ortodonta w Poznaniu sugeruje, że na wizytę w gabinecie powinny zdecydować się po prostu te osoby, u których występują jakiekolwiek nieprawidłowości ustawienia poszczególnych zębów oraz ułożenia szczęki i żuchwy. Do specjalistów mogą zgłaszać się nawet seniorzy – nie ma tu ograniczenia. Trzeba jednak wiedzieć, że u dorosłych zastosowany będzie inny rodzaj aparatu niż ten, który zaleci swoim małym pacjentom ortodonta dziecięcy Poznań. Wiek może również wpłynąć na wydłużenie czasu trwania leczenia.

Aparaty ortodontyczne Poznań – rodzaje

Istnieje kilka typów aparatów ortodontycznych. Główny podział wyróżnia dwa rodzaje – ruchome i stałe. Pierwszy wykorzystywany jest u dzieci, natomiast młodzież i dorośli stosują warianty stałe. Różnica jest oczywista – ortodonta dziecięcy Poznań dobiera kilkulatkom modele możliwe do wyjmowania, które muszą być zakładane głównie na noc oraz na kilka dodatkowych godzin w dzień. Dorosłym proponuje się przede wszystkim aparaty, które trzeba nosić nieustannie przez cały okres leczenia. Poza tym coraz bardziej popularne jest też prostowanie zębów wersjami przyczepianymi od wewnątrz lub specjalnie przygotowanymi przezroczystymi nakładkami, które są niemal niezauważalne. Jeśli więc chodzi o aparaty ortodontyczne Poznań, oferta jest atrakcyjna, a pacjenci mają duży wybór.

Co daje aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny to w zasadzie jedyna droga do wyeliminowania wszelkich nieprawidłowości zgryzu. Każdy chce, aby jego zęby stanowiły ozdobę, ale trudno osiągnąć ten efekt przy nieestetycznych przesunięciach, szparach czy nierównych ustawieniach. Doświadczony ortodonta w Poznaniu podkreśla jednak, że leczenie u niego nie służy jedynie poprawie kwestii wizualnej. Wygląd jest ważny, ale o wiele bardziej istotne jest to, że aparaty ortodontyczne Poznań eliminują wszystkie skutki nieprawidłowości. Chodzi tu o wady wymowy, problemy z prawidłowym oddechem czy spożywaniem pokarmu. Wielu zadowolonych pacjentów pozbyło się też skutecznie niskiej samooceny i nabrało pewności siebie, zmieniając w znacznym stopniu swoje życie.