Skip to content Skip to footer

Kupić czy zrobić? Jaki pedalboard będzie lepszy?

Każdy gitarzysta doskonale wie, że posiadany do gitary sprzęt, czyli najróżniejsze efekty gitarowe, wymagają bardzo dobre ochrony. Nie jest to sprzęt tani ani tym bardziej niezniszczalny, co powoduje, że każdy gitarzysta musi prędzej czy później wyposażyć się w pedalboard. Czym jest pedalboard oraz czy lepszym pomysłem będzie jego kupienie, czy może własnoręczne wykonanie?

Czym jest pedalboard?

Gdy patrzy się na przeciętny pedalboard, to wygląda on po prostu jak duża walizka. I jest to jak najbardziej prawda, ponieważ jest to po prostu duża skrzynia, która ma stanowić swego rodzaju ogromny ochraniacz na wszystkie umieszczone w nim urządzenia. To jednak nie koniec. Gdyby uznać, że to jedyna funkcja, jaką musi mieć pedalboard cena jego była by stanowczo zbyt wysoka. Musi on cechowa się czymś jeszcze, a jest to oczywiście ułatwienie korzystania ze zgromadzonych w nim urządzeń. Dzięki niemu możliwe jest ustawienie ich odpowiedniej kolejności, tak aby korzystanie z nich podczas grania na gitarze było wygodne, intuicyjne oraz efektywne.

Pedalboard sklep czy warsztat?

Powstaje jednak pytanie, czy lepszy będzie pedalboard prosto ze sklepu, czy też może taki wykonany samodzielnie? Co będzie lepsze?Każdy doskonale wie, że kupując pedalboard sklep musi naliczyć za niego odpowiednio wysoką cenę. Powoduje to, że często sięga ona nawet kwoty dobrej gitary. Czy każdego gitarzystę na to stać? Oczywiście nie, dlatego też tak wielu z nich podejmuje się wykonania podobnej skrzyni samodzielnie. Oczywiście sam niższa cena to nie jedyna zaleta. Budując taką skrzynię samodzielnie, ma się po pierwsze pewność, że jej jakość będzie odpowiednio wysoka, a po drugie możliwe jest dostosowanie jej do własnych potrzeb. Możliwe jest wykonanie odpowiednich przegródek na posiadane efekty lub też zastosowanie lepszego typu uchwytów służących do jej przenoszenia. Z drugiej jednak strony, kupując prosto ze sklepu nowy pedalboard cena często nie gra większej roli, ponieważ liczy się czas. Wykonanie samodzielnie dobrego ochraniacza na efekty wymaga czasu, który można spożytkować na milion innych sposobów. Powoduje to, że często gitarzyści wolą zapłacić więcej, lecz mieć skrzynie od razu i bez większego wysiłku.Obie te drogi są jak najbardziej słuszne i tylko od konkretnej osoby zależy to, która z nich będzie dla niej lepsza.