Skip to content Skip to footer

Elektrycy w Twojej firmie

W wielu firmach prędzej czy później konieczne jest zatrudnienie elektryka albo jeśli decydujemy się o wybudowaniu magazynu, centrum logistycznego czy też nawet fabryki – zatrudnienie wielu elektryków. Oczywiście można zatrudnić ludzi z zewnątrz, jednak można także naszym szeregowym, zaufanym pracownikom zaproponować awans na elektryka. Jak to zrobić?

Elektryk uprawnienia – najważniejsza sprawa

Na pewno chętnych będzie wielu do przyuczenia się do zawodu elektryka, ponieważ zawsze jest to konkretniejsza praca niż np. na produkcji i zarobki są lepsze. Nam jako szefom będzie się bardziej opłacało czasem przeszkolić swoich, lojalnych już pracowników, niż brać kogoś z zewnątrz.

Trzeba zatem zainwestować w kurs i egzamin na elektryk uprawnienia. Najlepszą organizacją jest tutaj SEP, czyli Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Wydane przez nich certyfikaty zdecydowanie mają swoją wartość.

SEP elektryk – podstawowe informacje

Jak to jednak wygląda? Do czego takie uprawnienie SEP upoważnia? Otóż każdy sep elektryk uprawniony jest do eksploatacji oraz dozoru urządzeń, instalacji oraz sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających i zużywających energię elektryczną. Warto jeszcze dodać, że wspomniane sieci i urządzanie mogą mieć napięcie do 1kV.

W kwestii uprawnień SEP warto jeszcze wiedzieć, że zostają one nadane na 5 lat. Po tym czasie należy jeszcze raz podejść do egzaminu i je odnowić. Ponadto o uprawnienie SEP elektryk może ubiegać się osoba, która ukończyła już 18 lat oraz ma wykształcenie co najmniej podstawowe. Co istotne – osoba taka nie musi mieć czegokolwiek wspólnego z elektryką. To jest nieprawdą, że jedynie osoby po technikach elektrycznych czy innych mogą zostać SEP elektrykiem.

Kursy i egzaminy SEP dla firm

Standardowo Stowarzyszenie organizuje dość często kursy i szkolenia w każdym większym mieście. W przypadku jednak zgromadzenia większej grupy chętnych możemy takie szkolenie SEP zorganizować we własnej firmie. Warto w tym momencie zaznaczyć, że zazwyczaj składa się ono osobno ze szkolenia osobno z egzaminu – za te dwie rzeczy płaci się osobno. Chodzi o to, żeby osoby, które czują się na siłach czy też tylko ponawiają uprawnienia mogły przybyć tylko na egzamin nie zaś na cały kurs. Warto jeszcze dodać, że czasem opłaca się pracowników od razu przeszkolić również w zakresie uprawnień energetycznych oraz gazowych, tym bardziej że stowarzyszenie łączy takie kursy.