Skip to content Skip to footer

Popularne rodzaje skoków ze spadochronem

Wspaniałą rozrywką na wolne chwile są na pewno skoki ze spadochronem. To doskonała aktywność dla tych, którzy nie zadowalają się zwykłym oglądaniem telewizji, a są właśnie żądni przygód i prawdziwych emocji. Przykładami spadochroniarskich aktywności są m.in. skoki tandemowe oraz skoki drużynowe. Więcej o nich poniżej.

Freefly – tańce w chmurach

Zaczynamy mocnym uderzeniem, bo od propozycji kierowanej do osób zaawansowanych, które nie zadowolą się już zwykłymi skokami tandemowymi. Freefly spodoba się tym, którzy absolutnie niczego się nie boją, są pewni siebie i marzą o tym, by odczuć prawdziwą wolność w chmurach.

Freefly to bardzo ciekawa dyscyplina w spadochroniarstwie. To taka dyscyplina dowolna, w której nie obowiązują niemalże żadne reguły. Skoczek może dowolnie obracać i manewrować swoim ciałem. Nie musi przy tym pilnować tego, by jego brzuch był skierowany do ziemi – nawet ta zasada w przypadku freefly nie obowiązuje.

Skok z instruktorem – skok tandemowy

Wariant dla tych, którzy jeszcze za bardzo nie skaczą, ale chcieliby zacząć to robić. Skoki tandemowe są skokami z instruktorem, tak więc kieruje się je do osób początkujących. W ich przypadku osoba skacząca skacze wraz z doświadczonym instruktorem, który dba o to, by nic jej się nie stało, czyli by lot przebiegł pomyślnie odbył się w bezpiecznych warunkach.

W przypadku skoków tandemowych pasażer tak naprawdę niczym nie musi się zajmować, bo wszystkie kluczowe dla lotu czynności są wykonywane przez instruktora. Zdecydowanie jest to spory plus. Pasażer koncentruje się tylko i wyłącznie na czerpaniu jak największej przyjemności ze skoku i lotu, bo wie, że znalazł się w dobrych rękach, którym może zaufać.

Skok drużynowy – skok w formacji

Początkujący zawsze odbywają skoki tandemowe, ci zaawansowani natomiast albo skaczą zupełnie solo, albo robią to w całych grupach. Moda na skoki drużynowe nastała już kilka lat temu. Wraz z drużyną i kompletem spadochronów można wykonywać na niebie niesamowite kombinacje, a wręcz całe układy taneczne, które naprawdę robią wrażenie.

Pokazy spadochroniarskie tego rodzaju są naprawdę efektowne. Zorganizowane drużyny z tego powodu chętnie je nagrywają, a następnie publikują w różnych miejscach – chociażby w Internecie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefa Silesia.