Czego należy unikać podczas rejsu jachtem?
Wyprawa z nową załogą w pełne morze to niezapomniana i pełna wrażeń przygoda, która z pewnością potrafi uzależnić. I choć doświadczenie kapitana sprawia, że taka podróż jest całkiem bezpieczna, to nie wolno zapominać o najważniejszych zasadach, które minimalizują ryzyko wystąpienia groźnych sytuacji.
Spożywanie alkoholu
Alkohol podczas rejsów po Bałtyku jest bardzo niebezpieczny. Wiele osób podczas pierwszych wypraw nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich organizm zaczyna funkcjonować zupełnie inaczej. Przebywanie przez tak długi czas na morzu oznacza zmianę dotychczasowego stylu życia. Spożywa się inne posiłki, sypia się zazwyczaj mniej godzin, ponieważ trzeba pełnić swoją wachtę, niekiedy cierpi się także na chorobę morską.
Te wszystkie czynniki sprawiają, że rejsy po Bałtyku i alkohol są połączeniem, które zazwyczaj okazuje się fatalne w skutkach. Dlatego podczas przygotowań do wyprawy powinieneś pogodzić się z tym, że jedyną okazją do napicia się piwa lub drinków będzie postój w marinie. Warto przy tym pamiętać, że alkohol jest zbędny podczas morskich wypraw. Ilość wrażeń i zajęć jest tak duża, że mało kto w ogóle o nim myśli.
Kontakt z pozostałą załogą
W momencie, w którym wkraczasz na pokład jachtu, stajesz się częścią załogi przez cały czas trwania wyprawy. Dla większości osób rejsy po Bałtyku są także okazją, żeby poznać nowych ludzi, dlatego zazwyczaj nie wszyscy są od razu dobrymi znajomymi.
Powierzchnia, na której spędzisz całą wyprawę wraz z pozostałą częścią załogi, nie jest zbyt duża, dlatego warto zadbać o to, by atmosfera była jak najbardziej sprzyjająca. W tym celu lepiej unikać wszelkich kłótni i starać się rozmawiać o ewentualnych problemach w kulturalny sposób. Rejs powinien być przede wszystkim sposobem na odpoczynek od codziennych trosk, dlatego dobrze jest się pozytywnie nastawić i wyciszyć.
Unikanie wypełniania obowiązków
Najważniejszą postacią na jachcie jest kapitan, który odpowiada nie tylko za cel wyprawy i podział obowiązków, ale też stara się pozytywnie wpłynąć na relacje całej załogi. Jest też osobą, która ma największe doświadczenie oraz wie, jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach. Z tego powodu jego decyzje zazwyczaj są niepodważalne.
Jako członek załogi musisz wypełniać różne obowiązki, dzięki którym rejs będzie bezpieczniejszy, a życie na jachcie nieco prostsze. Dla wielu osób jednym z najważniejszych i zarazem najtrudniejszych zadań jest pełnienie wachty. Zazwyczaj trwa ona cztery godziny i nie jest ważny fakt, czy przypada akurat na dzień, czy na noc. Jeśli chcesz, by Twój rejs upłynął w przyjaznej atmosferze i był szansą na przeżycie wielu wspaniałych chwil, musisz być sumienny oraz odpowiedzialny.
Czarter jachtów na Morzy Bałtyckim organizuje Agencja żeglarska Kubryk