Skip to content Skip to footer

Czego potrzeba początkującemu gitarzyście?

Nauka gry na gitarze elektrycznej to temat, który pojawia się w życiu wielu nastolatków, choć oczywiście czasem może pojawić się o wiele później. Czasami również może przerodzić się w prawdziwą pasję i nawet jeżeli nie doprowadzi do zajęcia się gra na gitarze zawodowo, może dać bardzo cenną i umilającą życie umiejętność. Czego potrzeba początkującemu gitarzyście i gdzie to wszystko znaleźć? Odpowiedź na te pytania można znaleźć poniżej.

Gitary: elektryczne, elektroakustyczne i inne

To co będzie potrzebne w pierwszej kolejności to oczywiście gitara elektryczna. Początkujący gitarzyści mogą nie wiedzieć, że oprócz klasycznej gitary elektrycznej, jaką można zobaczyć i usłyszeć na rockowych (i nie tylko) koncertach istnieje również gitara elektroakustyczna. Jest to rodzaj gitary akustycznej, który zaopatrzony jest w przetwornik elektroakustyczny, dzięki któremu dźwięk gitary może być wzmocniony przez odpowiednie urządzenia – w tym przypadku wzmacniacze gitarowe. Warto pamiętać, że nie wszystkie wzmacniacze są takie same i na przykład wzmacniacze do gitar elektrycznych różnią się od innych tego typu urządzeń. Różnego rodzaju instrumenty, a także akcesoria do nich można dostać w wyspecjalizowanych salonach muzycznych.

Wzmacniacze gitarowe – czym różnią się wzmacniacze do gitar elektrycznych od innych?

Na rynku obecnych jest wiele rodzajów wzmacniaczy gitarowych. Pierwsza różnica jaka rzuca się w oczy to cena. Niektóre urządzenia znajdują się na bardzo wysokiej półce cenowej i nie są dostępne dla wszystkich, inne są relatywnie tanie. Oprócz tego różnią się one parametrami i dodatkowym wyposażeniem. Niektóre wzmacniacze przeznaczone są do jednych rodzajów gitar, inne do innych. Tak na przykład wzmacniacze dedykowane do gitar elektrycznych są odpowiednio dostosowane do ich brzmienia; mogą być też zaopatrzone w odpowiednie, wbudowane efekty.

Efekty gitarowe – do czego są potrzebne?

Efekty gitarowe do gitar elektrycznych to coś, bez czego nie może się obyć żaden szanujący się gitarzysta. Bardzo często takie efekty wbudowane są już we wzmacniacz, ale dostępne są efekty (tak zwane kostki), będące osobnymi urządzeniami. Efekty pozwalają na osiągnięcie konkretnych, często bardzo charakterystycznych dla danego gatunku muzycznego brzmień. Jednym z najpopularniejszych jest przester, czyli wykorzystywany szeroko w muzyce rockowej efekt naśladujący przesterowanie na starym wzmacniaczu lampowym.