Skip to content Skip to footer

Wybór alkomatu do użytku osobistego

Ponieważ temat jazdy pod wpływem alkoholu regularnie pojawia się w dyskusji publicznej, świadomość zagrożeń z nią związanych jest coraz bardziej powszechna. Choć polityczne statystyki nie napawają optymizmem to coraz większe zainteresowanie domowymi alkomatami jest z pewnością pozytywnym trendem. Aby ułatwić naszym czytelnikom wybór takiego urządzenia, zebraliśmy kilka ważnych informacji.

Elektroniczny alkomat – jakie są rodzaje alkomatów?

Dostępne w sklepach z alkomatami modele można podzielić na kilka podstawowych grup. Do najpopularniejszych z nich należą alkomaty półprzewodnikowe, głównie za sprawą ich niskiej ceny. Niestety, technologia w nich zastosowana nie zapewnia pomiaru o dokładności mogącej być ostatecznym wyznacznikiem, czy możemy wsiąść za kółko. Dodatkowo, z reguły, wymagają one dość częstej kalibracji.

Druga grupa to alkomaty posiadające sensory elektrochemiczne, które są wykorzystywane do pomiarów dokonywanych przez policję, ale sprawdzą się także w warunkach domowych. Co więcej, pomiary przez nie wykonywane mogą stanowić materiał dowodowy. Elektroniczny alkomat z czujnikiem elektrochemicznym należy więc do niezawodnego typu alkomatów. Jako jego dodatkową zaletę należy uznać duże limity pomiarów bez konieczności kalibracji urządzenia.

Jaki alkomat podręczny wybrać – Alkomaty sklep

Aby nie pogubić się w gąszczu ofert ani też nie obciążyć nadmiernie portfela, a przy tym zaopatrzyć się w skuteczny sprzęt, wystarczy kierować się kilkoma kryteriami. W sklepach z alkomatami dostępne są modele alkomatów elektronicznych o różnego rodzaju czujnikach. Biorąc pod uwagę błąd pomiarowy najlepiej będzie od razu zdecydować się na wersję z czujnikiem elektrochemicznym. Jego sensor będzie dokładny co do 0,04 promila, co zapewni nam duże bezpieczeństwo korzystania ze sprzętu. Kolejną ważną kwestią jest częstotliwość z jaką urządzenie będzie eksploatowane i ile osób będzie z niego korzystało. Do użytku domowego wystarczy sprzęt zapewniający około 200 pomiarów na jedną osobę, bez konieczności kalibracji. Nie warto bowiem wykładać kilku tysięcy złotych na alkomat posiadający możliwości sprzętowe konieczne do pomiarów wykonywanych w instytucjach lub firmach. Limit 200 pomiarów całkowicie spełni oczekiwania użytkowników prywatnych.