Skip to content Skip to footer

Wymarzony zawód czyli tworzenie gier komputerowych

Kiedy młodych ludzi pyta się o wymarzoną branżę lub zawód, wielu z nich wskazuje te powiązane z szeroko rozumianym IT. Nic w tym dziwnego – w Polsce wciąż brakuje specjalistów z tej dziedziny, a zarobki bardzo szybko pną się w górę. By wykonywać niektóre z zawodów związanych z IT nie zawsze nawet trzeba ukończyć studia. Przykładowo bardzo wielu Game developers to ludzie, którzy do wszystkiego doszli samodzielną nauką.

Game developers


Kim są game developers? To osoby odpowiedzialne za tworzenie i rozwój gier na konsole, które są ulubioną rozrywką współczesnych ludzi. Tworzenie gier na konsole stało się zatem wymarzonym zawodem – tak przynajmniej sądzą ich pasjonaci, dla których rozwój gry i ich kolejne edycje to wydarzenia, na które dosłownie czekają z niecierpliwością. Aby zaistnieć w zawodzie game developer tak naprawdę nie trzeba skończyć nawet studiów wyższych, bo dla firm z tej branży, takich jak na przykład Krakowska iFun4All, od wykształcenia tak naprawdę dużo ważniejsza jest praktyka i doświadczenie. A zatem oczekiwanie na magiczny koniec studiów, w przypadku tego zawodu może być tylko i wyłącznie stratą czasu.

Wymarzona praca czyli tworzenie gier na konsole


Dla nowoczesnych pracodawców, takich jak na przykład iFun4All, wykształcenie nie ma aż tak dużego znaczenia jak po prostu praktyczne umiejętności i talent. Oczywiście świetnie, jeżeli przyszły game developer zna się na grafice komputerowej bo kończył ją na przykład na ASP, jednak poza talentem rysunkowym i umiejętnościami przenoszenia pomysłów na tablet graficzny lub program komputerowy, ważna jest też wiedza dotycząca programowania, jak również sam pomysł na rozwój gry. Game developerzy muszą posiadać wysokie umiejętności pracy zespołowej, co też niekoniecznie zawsze można powiedzieć o typowych artystach. To zatem nowoczesny zawód, który wymaga znacznie więcej umiejętności niż tylko talent z grafiki komputerowej.

Kiedy zacząć


Kiedy zacząć rozwijać się w tym kierunku? Tak naprawdę im szybciej tym lepiej, zdecydowanie nie warto czekać na jakiś magiczny moment związany z ukończeniem szkoły, tylko na bieżąco szlifować umiejętności i po prostu tworzyć jak najwięcej. Gotować swoje portfolio i wzbogacać je, aby móc zaprezentować swoje prace i pomysły podczas spotkania z rekruterami z firmy. Nastawić się na dosłownie setki godzin wytężonej pracy przy komputerze, nawet jeżeli nie ma się w domu sprzętu najwyższej klasy. Szlifowanie umiejętności może naprawdę się opłacić – w zawodzie game developera często startują młodzi ludzie bez studiów, którzy po prostu pasjonują się tworzeniem gier i grafik.