Skip to content Skip to footer

Jakie alkomaty warto wybrać

Na naszym rynku dostępnych jest bardzo wielu godnych polecenia producentów alkomatów, dlatego też wybranie najlepszego modelu jest naprawdę dość trudnym zadaniem. W dzisiejszych czasach profesjonalne alkomaty mogą być wykorzystywane nie tylko przez policjantów, ale również przez osoby prywatne, które chcą samodzielnie sprawdzić czy mogą zasiąść za kółkiem swojego samochodu. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które w najbliższym czasie planują zakup alkomatu, ale niestety nie mają zielonego pojęcia jak za to się zabrać.

Jak działają alkotesty?

W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się jak tak naprawdę działają alkomaty. Nowoczesne alkotesty mają tak naprawdę bardzo proste mechanizmy działania. Przy większości produktów należy jedynie dmuchnąć w specjalny ustnik i urządzenie automatycznie wskaże nam ile w wydychanym powietrzu znajduje się promili. Pamiętać należy jednak o tym, że producenci stosują bardzo różne metody wykrywania alkoholu w swoich alkotestach, dlatego też warto poświęcić nieco swojego cennego czasu, aby wybrać naprawdę porządny sprzęt.

Alkomaty z sensorem półprzewodnikowym

Największym zainteresowaniem w dzisiejszych czasach cieszą się urządzenia z sensorem półprzewodnikowym, które są zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem. Jeżeli w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol to automatycznie utleniać będzie się specjalna powierzchnia elektrod. Należy pamiętać jednak, że nie jest to metoda w 100% skuteczna, ponieważ bardzo łatwo jest zafałszować wyniki. Aby oszukać alkomat wystarczy zażyć leki albo zapalić papierosa. Osoby, które chcą kupić porządne alkotesty, powinny omijać urządzenia z sensorem półprzewodnikowym szerokim łukiem.

Alkomaty z sensorem elektrochemicznym

Urządzenia z sensorem elektrochemicznym są obecnie najskuteczniejszą metodą wykrywania alkoholu. To właśnie z alkomatów tego typu korzysta policja. Sensor składa się z specjalnych związków chemicznych, które wchodzą w różnorodne reakcje z alkoholem. To właśnie z powodu tych reakcji wytwarzany jest kwas octowy, który powoduje z kolei wytwarzanie prądu. Najskuteczniejsze sensory są z platyny, dlatego też warto rozglądać się właśnie za urządzeniami, które posiadają sensor platynowy. Olbrzymią zaletą alkomatu z sensorem elektrochemicznym jest to, że nie można go w żaden sposób oszukać.

Alkomaty z sensorem spektrofotometrycznym

Na naszym rynku dostępne są również urządzenia z sensorem spektrofotometrycznym, które są obecnie najdroższym rozwiązaniem. Warto wspomnieć o tym, że to właśnie te alkomaty podają najdokładniejsze wyniki, dlatego też często wykorzystywane są jako dowód w sądzie. Urządzenia z sensorem spektrofotometrycznym korzystają z podczerwieni.

Artykuł powstał we współpracy z https://alko-maty.pl/