Co warto wiedzieć o grzałkach do wody?
Trudno sobie dzisiaj wyobrazić jakiekolwiek gospodarstwo domowe nie wykorzystujące urządzeń z grzałkami do wody. Czym konkretnie jest grzałka? Jakie są rodzaje ogrzewaczy do wody i kiedy znajdują zastosowanie?
Czym są grzałki do wody?
Są to urządzenia wykonywane z różnorodnych materiałów, które dzięki przemianie prądu elektrycznego w ciepło ogrzewają wodę. Jednakże, warto zauważyć, iż istnieją również takie grzałki, które ogrzewają gazy, a nawet ciała stałe. Jest to jednak rzadkość, gdyż ogrzewacze z termostatem wykorzystuje się przede wszystkim do grzania wody.
Zadaniem grzałki do wody jest podgrzanie jej do zadanej temperatury. Czasem woda jest nawet nie tyle ogrzewana, co gotowana, jak chociażby w przypadku czajnika.
Grzałka do wody – zastosowanie
Przede wszystkim, grzałki do wody wykorzystuje się w bojlerach. Dzięki nim w kranie cały czas płynie ciepła woda. Niemniej jednak, jeśli nie byłoby żadnej kontroli nad grzałką do wody, zagotowałaby się ona w bojlerze i byłaby po prostu zbyt gorąca, aby można z niej było korzystać. Ponadto, doszłoby prawdopodobnie do zniszczenia bojlera. Dlatego właśnie w bojlerach wykorzystuje się grzałki z termostatem. Dzięki wykorzystaniu grzałek z termostatem, woda nagrzewana jest jedynie do określonej temperatury.
Grzałka do wody wykorzystywana jest również w systemach centralnego ogrzewania, a także we wspomnianych już wcześniej czajnikach. Co więcej, również trudno wyobrazić sobie pracę pralki bez odpowiedniej grzałki do wody.
Jak działają grzałki z termostatem?
Powyżej wspomniano o grzałkach z termostatem. Obecnie, tak naprawdę większość grzałek do wody wyposażonych jest w termostat. Jest to mechanizm, który kontroluje temperaturę wody ogrzewanej przez dany ogrzewacz do wody. Kiedy temperatura jest niższa od zadanej, grzałka się włącza i woda jest podgrzewana. Kiedy jednak ma ona już odpowiednią temperaturę, grzałka się wyłącza.
Dzięki powyższemu mechanizmowi woda zawsze posiada odpowiednią temperaturę. Ponadto, mechanizm ten umożliwia również oszczędność, gdyż grzałka nie nagrzewa się wtedy, kiedy nie jest to konieczne.
Ochrona grzałki
Grzałki z termostatem czy też bez, narażone są na działanie kamienia oraz bakterii. Stąd też bardzo często pokrywane są one antybakteryjną warstwą ochronną, która nie dopuszcza do osadzania się kamienia oraz zabija bakterie. Szczególnie ważne jest to w przypadku bojlerów, z których woda powinna nadawać się bezpośrednio do spożycia.