Skip to content Skip to footer

Kondensator wysokonapięciowy a filtr w zasilaczu – czy to możliwe?

Czym tak naprawdę jest kondensator wysokonapięciowy? Otóż jest on praktycznie tym samym, czym jest zwykły kondensator. Różnica polega na tym, że te pierwsze są zdolne do pracy z bardzo wysokimi napięciami, a te drugie… no cóż, sprawdzają się wyłącznie w prostych urządzeniach elektronicznych.

Jak działa zasilacz?

Teoretycznie zastosowanie kondensatorów wysokich napięć jest możliwe i to w każdym obwodzie elektrycznym. Jednym z takich obwodów jest układ zasilacza, którego zadaniem jest przekonwertowanie napięcia zmiennego 230 V na żądane napięcie stałe (ostatnio jest to najczęściej 5 V). Jak taki zasilacz działa i dlaczego jest on w stanie tak bardzo ograniczyć napięcie zasilania?

Zasada działania zasilacza jest bardzo prosta. Urządzenie to posiada wbudowany transformator lub inny układ elektroniczny, którego zadaniem jest obniżenie napięcia zasilania do oczekiwanej wartości napięcia wyjściowego. Problem polega na tym, że nawet po przepuszczeniu go przez prostownik czterodiodowy, nadal występują na nim tętnienia.

Kondensator spłaszcza przebieg

Zadaniem kondensatora jest spłaszczenie uzyskanego w ten sposób przebiegu elektrycznego. Jego tętnienie jest bowiem uzależnione od ilości diod prostowniczych w układzie, a także od liczby faz, których w przebiegu trójfazowym jest 3x więcej, niż w przebiegu jednofazowym.

Działające jako filtry kondensatory wysokonapięciowe mogą więc nie tylko akumulować energię w momencie, gdy przebieg wyjściowy z prostownika jest wyższy, ale też oddają energię w momencie, gdy wartość tegoż przebiegu jest niższa. W efekcie przebieg ulega pewnemu spłaszczeniu do napięcia (w miarę) stałego.

Od czego zależy wartość spłaszczenia?

Trzeba też pamiętać, że sposób i skuteczność działania filtra będzie zależeć od wielu czynników. Jeśli kondensatory wysokonapięciowe mają odpowiednio dużą pojemność, to stabilizacja przebiegu będzie w miarę stała. Jeśli jednak ich pojemność będzie zbyt mała, to nie cały przebieg ulegnie stabilizacji.

Podsumowując, kondensatory wysokonapięciowe również sprawdzą się w roli filtrów do układów zasilających, ale ich montaż będzie po prostu zbyt kosztowny. Lepiej wykorzystać do tego celu znacznie mniejsze, tańsze i charakteryzujące się mniejszą rezystancją (i indukcyjnością) układy.

Kondensatory wysokonapięciowe dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.