Skip to content Skip to footer

Znaczenie palet

Palety różnego rodzaju mają podobne znaczenie. Ich zadaniem jest ułatwianie transportu. Raczej trudno sobie wyobrazić dzisiejsze czasach, w których brakłoby tych najczęściej drewnianych konstrukcji. Branża transportowa oraz branża magazynowa nie wyglądałaby tak, jak wygląda dzisiaj, gdyby palety zniknęły z codziennego życia.

Palety, czyli konstrukcje ułatwiające branżę transportową

O ile w magazynach produkty mogłyby być układane w inny sposób, to w czasie transportu większych ilości towarów trudno wyobrazić sobie brak palet. Każdy producent palet dostosowuje swój produkt to typu danego materiału, który ma być magazynowany lub transportowany.

Znaczenie zatem palet w codziennym budowlanym, magazynowym oraz transportowym życiu jest niebagatelne. Przyczyniają się one do dużego komfortu. Pozwalają na sprawne przenoszenie dużych oraz ciężkich materiałów na raz. Oszczędzają czas magazynierów oraz pozwalają na szybkie ładowanie produktów do samochodów dostawczych wszelkiego typu.

Jakie palety wybierać?

Wiele zależy od materiałów, które będą na nich składowane do magazynowania lub transportowania. Ogólnie nośność danej palety powinna być dostosowana do wagi składowanych na nich produktów.

Produkcja palet dostosowana jest do ich przeznaczenia. To znaczy, że producent palet wie, jaki typ ma stworzyć. Swoją drogą, nie każdy może pozwolić sobie na produkcję europalet. Do tego potrzebna jest zgoda organizacji EPAL, która wydaje specjalne licencję. To samo dotyczy wszystkich firm, które zajmują się renowacją uszkodzonych europalet. Dlatego każdy producent europalet jest wyspecjalizowanym dostawcą, którego produkcja palet odbywa się tylko w specjalistyczny oraz sprawdzony sposób.

Czym się różni europaleta od palety jednorazowej?

Europaleta jest standardem w całej Europie. Każdy producent europalet musi trzymać się pewnych wytycznych. Końcowy produkt powinien mieć odpowiednie wymiary (1200 x 800 x 145 mm) oraz nośność (około 25 kg). Tylko paleta o tej specyfikacji będzie mogła być europejskim standardem.

Paleta jednorazowa jest często produkowana z drewnianych odpadów. To przyczynia się do jej słabszej nośności. Jednorazowe palety są dostosowane do konkretnych przedmiotów, które mają składować.