Skip to content Skip to footer

Zalety i wady ekranów dotykowych pojemnościowych

Ekrany dotykowe są powszechnie wykorzystywane w przemyśle. Właściwie dobrane zapewniają wygodną oraz stabilną pracę. Wybór urządzeń jest wyjątkowo szeroki, co ułatwia znalezienie czegoś odpowiedniego. Ważne jest to, aby trafnie określić warunki panujące w danym obiekcie. Wiadomym jest, że wyświetlacze są narażone na oddziaływanie wielu negatywnych czynników. Nie bez powodu dużym zainteresowaniem cieszą się modele pojemnościowe.

Podwyższona wytrzymałość

Pojemnościowy ekran dotykowy cechuje się nieprzeciętną wytrzymałością. Pod tym względem znacząco przewyższa on standardowy wyświetlacz, którego jakość zwykle pozostawia wiele do życzenia. Kolejną zaletą jest fakt, że jest on wykonywany wyłącznie z tworzyw spełniających szereg rygorystycznych norm. Na specjalną uwagę zasługuje oczywiście podwyższona odporność na procesy korozyjne.

Ponadto trzeba wspomnieć, że pojemnościowy ekran dotykowy nie posiada elementów ruchomych. Stanowi to wielką zaletę – zachodzi niższe ryzyko wystąpienia przedwczesnej awarii, czy też pojawienia się śladów użytkowania. To inwestycja na długie lata, która się opłaca.

Precyzja sterowania

Opisywane ekrany dotykowe do zastosowań przemysłowych gwarantują wysoką precyzję sterowania. To właśnie dlatego są one chętnie umieszczane w miejscach, gdzie dokładność oraz niezawodność ma duże znaczenie. Warto jednak wiedzieć, że nie ma możliwości obsługi wyświetlacza w standardowych rękawicach roboczych, ponieważ nie przewodzą one impulsów.

Obsługa pojemnościowych ekranów dotykowych jest wygodna, a zarazem prosta. Nie wymaga ona specjalnych umiejętności, co można uznać za niewątpliwą zaletę.

Wyższa cena

Podstawową wadą omawianych ekranów dotykowych jest nieco wyższa cena. Faktem jest, że są one droższe, niż modele standardowe, które powszechnie spotykane są w zakładach pracy. Nie oznacza to jednak tego, że ich zakup nie opłaca się. Z pewnością nie należy oszczędzać na jakości, ponieważ wybrany sprzęt powinien posiadać optymalne parametry użytkowe.

Nieprzeciętna żywotność oraz funkcjonalność sprawiają, że pojemnościowe ekrany dotykowe mogą niezawodnie posłużyć przez długi czas, a intensywność eksploatacji nie ma tutaj większego znaczenia. Niewielkim udogodnieniem jest jednak konieczność zdejmowania rękawic podczas korzystania z wyświetlacza.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.