Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć o węglikach spiekanych?

Jednym z najpopularniejszych materiałów narzędziowych jest dziś niewątpliwie węglik spiekany. Właściwości węglików, nazywanych również widiami, pozwalają na ich szerokie zastosowanie w przemyśle narzędziowym i nie tylko.

Czym są i do czego służą widia?

Węgliki spiekane są wytwarzane przy użyciu metod tak zwanej metalurgii proszkowej. Dostępne w skupach węglików narzędzia zawierają przede wszystkim wolfram oraz tytan. Ponadto, nie raz dodawany jest również chrom, cyrkon, jak również niob i tantal. Jako spoiwo do węglików wykorzystywany jest natomiast kobalt bądź też nikiel.

Materiał, który posiada w dużych ilościach między innymi skup węglików, przetwarzany jest przeważnie w celu wytworzenia frezów, wierteł i innych narzędzi skrawających. Węgliki spiekane posiadają bowiem właściwości, dzięki którym bez trudu są w stanie przecinać stal hartowaną, żeliwo i wiele innych materiałów. Ponadto, często wykorzystywane są również do skrawania elementów porcelanowych. Warto jednak zauważyć, że węgliki jakie skupuje złom węglika spiekanego różnią się między sobą składnikami, z jakich został stworzone. Ma to rzecz jasna wpływ na ich właściwości, zastosowanie oraz cenę w skupie węglików.

Recykling węglików spiekanych

Wspomniano wcześniej o tym, że nabywaniem węglików zajmują się często skupy i złomy. Wynika to z tego, że materiał ten świetnie nadaje się do recyklingu. Złom węglika spiekanego kupuje więc frezy czy wiertła, aby wytworzyć z nich nowe narzędzia. Recykling można powtarzać wielokrotnie, stąd też skup węglików może kupować i sprzedawać ten sam materiał wielokrotnie. Oznacza to mniej więcej tyle, że jest to bardzo ekonomiczny materiał. Bez wątpienia, możliwość sprzedaży zużytych narzędzi do skupu węglików ma duże znaczenie dla ich popularności. Jednak nie tylko to decyduje o popularności węglików spiekanych.

Dlaczego wykorzystuje się węgliki spiekane?

Przede wszystkim, jest to po prostu wysokiej jakości materiał. Pozwala on skutecznie przecinać inne mocne materiały. Warto też zauważyć, że widia umożliwiają zdecydowanie szybszą pracę narzędzi. Skrawanie przy ich pomocy może być nawet kilkukrotnie szybsze niż skrawanie wykorzystujące narzędzia z innych materiałów.

Należy też zwrócić uwagę na fakt, że węgliki spiekane są bardzo różnorodne. Złom węglika spiekanego zwykle pełen jest nie tylko elementów wykorzystywanych w przemyśle narzędziowym. Skup węglików nabywa bowiem również elementy wykorzystywane w przemyśle chemicznym, wydobywczym, czy nawet w medycynie.