Skip to content Skip to footer

Warto czytać informacje na tabliczkach znamionowych

Zakup jakiegoś urządzenia elektrycznego jest czasem potrzebą, czasami zaś koniecznością. Wiele takich urządzeń to produkty w domu niezbędne, lub ułatwiające życie. Kupując pralkę, lodówkę, czy narzędzie zasilane prądem elektrycznym bardzo często nie spoglądamy na tabliczki znamionowe. To poważny błąd. Na tabliczkach znamionowych są bowiem bardzo ważne informacje o danym urządzeniu.

Co znajduje się na tabliczkach znamionowych?

Znamionowe tabliczki na urządzeniach zawierają wiele ważnych informacji. Są na nich między innymi dane o tym co to za urządzenie, jaką ma moc. W wielu przypadkach wymienia się tez maksymalne obroty silnika urządzenia, czy też podaje dane o tym ile prądu urządzenie pobiera Takie dane oczywiście znajdują się także w instrukcji obsługi, na tabliczce jednak przeczytać je można dużo szybciej

W wielu przypadkach producenci na urządzeniach umieszczają nie tabliczki, a specjalne naklejki. Dane na nich zawarte są takie same jak na tabliczkach. Bardzo często oprócz danych na temat urządzenia znajdują się tam tez informacje kto jest jego producentem lub importerem.

Brak tabliczki. Powody

Zdarza się, że na urządzeniu nie ma ani Tabliczki znamionowej ani jej odpowiednika czyli naklejki. Tak jest często w przypadku urządzeń, które przez jakiś czas były użytkowane. Zdarza się, że tabliczki z takich urządzeń odpadają, niszczą się i są usuwane. Brak tabliczki może jednak oznaczać coś innego, czyli chęć ukrycia pewnych danych

Bardzo często brak tabliczki lub naklejki znamionowej oznacza jedno. Urządzenie było naprawiane, a jego części wymieniane. Przykładem może tu być wymiana silnika elektrycznego, który jest w urządzeniu, na inny, gorszy, o innych parametrach. Tabliczkę w takiej sytuacji często się usuwa by ukryć fakt poważnych napraw sprzętu.

Tabliczki dorabiane

Warto wiedzieć, że wiele firm świadczy usługi dorabiania różnego rodzaju tabliczek znamionowych z dowolnymi danymi. Wbrew pozorom zamontowanie takiej tabliczki na urządzeniu nie musi oznaczać oszustwa, wręcz odwrotnie. Może oznaczać, że sprzedający urządzenie poważnie podchodzi do transakcji i chce sprzedać urządzenie, które nie tylko jest sprawne, ale i posiada wszystko co powinno posiadać, w tym wspomnianą tabliczkę znamionową.