Skip to content Skip to footer

Tropem Ojca Mateusza

Czy popularny serial może zwiększyć turystykę w danym mieście? Okazuje się, że tak. Sandomierz był miastem zapomnianym. Powoli dzielił los innych małych miast. Wyludniał się, stawał się ciekawostką turystyczną i zapomnianą perełką południa. Wejście na antenę serialu Ojciec Mateusz zmieniło w tym mieście wszystko.

Serial a turystyka

Na fali popularności serialu zaczęli zjeżdżać się do niego turyści. Coraz liczniej zapełniając pokoje w Sandomierzu, które były do wynajęcia. Promowane w serialu zabytki były odwiedzane, a momenty, w których trwały nagrania powodowały, że obłożenie w hotelach było ogromne. Oczywiście poza samym serialem powstały kampanie reklamujące Sandomierz w całej Polsce. Jego bogata historia, wiele atrakcji turystycznych spowodowało, że iskra rozpalona serialem Ojciec Mateusz doprowadziła do turystycznego wzrostu na długi okres czasu. Mimo, iż serial ma już ponad 10 lat ludzie nadal zwiedzają miejsca, w których był on kręcony.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Sandomierz wzniesiony został na siedmiu wzgórzach. Stąd jego potoczne określenie, jako polski Rzym. Jego bogata architektura i zachowane w dobrym stanie zabytki powodują, że wielu ludzi wybiera pokoje w Sandomierzu, jako miejsce wypoczynku i bazę wypadową do dłuższego zwiedzania.

Nie można poznać dobrze tego pięknego miasta w czasie jednodniowej wycieczki. Trzeba poświęcić na to kilka dni. W rynku powstała też piękna i zadbana podziemna trasa turystyczna, której głębokość zaczyna się od 4 metrów pod poziomem rynku. W najgłębszym miejscu korytarze są około 12 metrów w głąb ziemi. Wizyta tam jest niesamowitym przeżyciem. W rynku znajdują się główne zabytki i restauracje, i to właśnie tu warto szukać bazy wypadowej do zwiedzania, tak, aby jak najwięcej skorzystać z czasu w tym pięknym mieście. W dawnym Zamku Królewskim znajduje się aktualnie muzeum

Turystyka sakralna

Warte zwiedzenia są kościoły: pod wezwaniem Świętego Pawła, gotycka Bazylika Katedralna pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny czy pod wezwaniem Świętego Jakuba. W Sandomierzu rozpoczyna się także pielgrzymka ku czci tego świętego. Szlak małopolski prowadzi od Sandomierza właśnie, aż do Santiago de Compostela – do hiszpańskiej bazyliki. Pokoje w Sandomierzu mogą, zatem posłużyć także pielgrzymom rozpoczynającym długą drogę.. Zachowała się także żydowska synagoga z XVII wieku, w której mieści się gmina żydowska.

Ilość zabytków i atrakcji powoduje, że turyści odwiedzają Sandomierz. Atmosfera przyjaźni i urok powoduje, że wracają raz po raz do tego miasta.