Skip to content Skip to footer

Sublimacyjny druk na tkaninach i innych materiałach

Dawniej użycie sublimacji ograniczało się do drukowania komercyjnego w przemyśle lub wysokiej jakości. Nadruki sublimacyjne były też stosowane w obrazowaniu medycznym, zabezpieczeniach i aplikacjach związanych z transmisją. Obecnie cieszy się ogromną popularnością w fotografii imprezowej i fotobudkach lub kioskach, które wymagają szybkiego drukowania na żądanie. Możliwość wykonywania natychmiastowych wydruków zdjęć niedrogo z małej drukarki, doprowadziła do rozpowszechnienia sublimacji barwnika sublimacyjnego. Dzięki temu obecnie wykonuje się za jego pomocą nadruki na tkaninach oraz innych materiałach.

Sublimacyjne nadruki na tkaninach

Zaletą druku sublimacyjnego jest fakt, że jest to technologia ciągłego tonu, w której każdy punkt może mieć dowolny kolor. W przeciwieństwie do niego drukarki atramentowe mogą zmieniać położenie i wielkość kropli atramentu, ale każda z nich jest ograniczona do kolorów zainstalowanych farb. W konsekwencji drukarka do termosublimacji wytwarza prawdziwe ciągłe tony, które wyglądają jak chemiczne zdjęcie. Druk atramentowy składa się z kropelek tuszu ułożonych warstwowo i rozproszonych w celu symulowania ciągłych tonów, ale pod powiększeniem widoczne są pojedyncze kropelki. We wczesnych latach druku atramentowego duże kropelki i niska rozdzielczość sprawiały, że wydruki atramentowe były znacznie gorsze od drukarskiej sublimacji, ale niektóre z dzisiejszych drukarek atramentowych gwarantują wydruki o wyjątkowo wysokiej jakości z wykorzystaniem mikroskopijnych kropelek i dodatkowych kolorów atramentu, zapewniając doskonałą wierność kolorów w stosunku do nadruków sublimacyjnych

Sublimacyjny i atramentowy druk na tkaninach

Nadruki sublimacyjne firmy http://nadrukisublimacyjne.pl/ mają pewne zalety w porównaniu do drukowania atramentowego. Po pierwsze, wydruki są suche i gotowe do użycia zaraz po wyjściu z drukarki. Ponieważ głowica termiczna nie musi przesuwać się w przód i w tył po materiale drukowanym, mniej ruchomych części może się zepsuć. Cały cykl drukowania jest wyjątkowo czysty, ponieważ nie ma żadnych płynów do czyszczenia. Czynniki te powodują, że termosublimacja jest ogólnie bardziej niezawodną technologią niż druk atramentowy. Drukarki sublimacyjne mają jednak pewne wady w porównaniu do drukarek atramentowych. Każdy z kolorowych paneli wstążek i samej głowicy termicznej musi odpowiadać rozmiarowi drukowanych nośników. Ponadto tylko specjalnie powlekany papier lub określone tworzywa sztuczne mogą przyjmować atrament sublimacyjny. Dlatego umożliwia on druk na tkaninach tylko określonego typu.