Skip to content Skip to footer

Przejęcia firm

Nie każdy z nas nadaje się do tego, żeby prowadzić własne przedsiębiorstwo. Czasami rzucamy się na głęboką wodę nie wiedząc co nas tak naprawdę czeka. Natomiast dla niektórych z nas założenie i rozwinięcie swojej firmy to plan na spokojną emeryturę. Powinniśmy się zainteresować przejęciami firm.

Przejęcia firm – co powinniśmy na ich temat wiedzieć?

Ważne jest to, że co roku na rynku pojawia się coraz to więcej przedsiębiorstw, które są przejmowane przez tak zwane ”grube ryby”. Ci, którzy nie chcą już dalej prowadzić swojego przedsiębiorstwa decydują się na odsprzedanie swojego przedsiębiorstwa za bardzo duże pieniądze. Nie zawsze jest to korzystne, lecz właśnie takie ”grube ryby” stosują najróżniejsze sztuczki, żeby przekonać tych mniejszych przedsiębiorców do sprzedaży swoich przedsiębiorstw. Mają oni lepszych prawników i na o wiele więcej mogą sobie pozwolić rozbudowując swoje imperia.

Przejęcia firm – co jeszcze powinniśmy na ich temat wiedzieć?

Gazeta Forbes co roku tworzy ranking największych przejęć firm w Polsce, jak i na świecie. Z niedowierzaniem co roku patrzymy na to jak świetnie prosperujące firmy oddają się w ręce nowego właściciela. Niestety najczęściej nie wychodzi im to na dobre, ale za to ”zarobieni” wcześniejsi właściciele tychże firm mają resztę życia jak w bajce. Na rynku pojawia się coraz więcej osób, które chcą założyć firmę, rozwinąć ją i jak najszybciej sprzedać.

Przejęcie przedsiębiorstwa nie zawsze jest niestety dobrym pomysłem

Każdy z nas powinien wiedzieć o tym, że fuzja nie zawsze oznacza same dobre rzeczy. Jako właściciele przedsiębiorstw musimy się liczyć z tym, że nigdy nie musimy godzić się i decydować na sprzedaż swojej własnej firmy. Oczywistym jest, że prowadząc swoją własną firmę bardzo się do niej przywiązujemy. Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na przejęcie naszego przedsiębiorstwa przez taką jedną z tak zwanych ”grubych ryb”, to upewnijmy się, że i my i ta ”gruba ryba” działa w ramach przepisów prawa. Zgłośmy się z tą sprawą do naszego prawnika i pozwólmy mu na to, żeby dokładnie od ”a” do ”z” sprawdził, czy aby na pewno działamy z tak zwaną literą prawa. Każdy z nas powinien jak najwięcej wiedzieć na temat przejęć firm.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.