Skip to content Skip to footer

Perfumy o urzekającym zapachu

Kiedy Aztekowie poczęstowali hiszpańskich konkwistadorów laskami wanilii maczanymi w czekoladzie, z pewnością nie przypuszczali, że ci załadują na swoje statki tę roślinę, a ona uwiedzie zapachem swych kwiatów i smakiem owoców cały świat.

Urzekający zapach

Naturalny maślany, słodki, a jednocześnie pikantny zapach podziałał na zmysły francuskich perfumiarzy właściwie od pierwszej chwili spotkania. Postanowili zatrzymać go na dłużej i zamknęli w butelkach w perfumami. Delikatna nuta zapachowa zyskała uwielbienie kobiet, które uwielbiają czuć ją w ciągu dnia i mężczyzn, na których wanilia działa jak afrodyzjak.

Kariera przyprawy

Wanilia, początkowo uznawana za tylko za przyprawę, w przemyśle perfumeryjnym zrobiła niesamowitą karierę, która zwiększyła tempo, gdy wanilia stała się główną nutą zapachową Guerlain Shalimar i „Opium” Yves Saint Laurenta, a także gdy Thierry Mugler Angel połączył ją z esencją zapachową czekolady, miodu, mleka, karmelu i waty cukrowej. Od tamtej pory, każdy szanujący się kreator zapachów ma w swojej linii perfumy, gdzie zapach wanilii góruje nad wszystkimi innymi.

Modne perfumy waniliowe

Rankingi perfum waniliowych zmieniają się, to oczywiste. Wciąż pojawiają się nowe pozycje, które zdobywają uznanie. Są w nich jednak takie perfumy, które choć zmieniają miejsca, wciąż figurują wśród najlepszych. Na uwagę zasługuje Estee Lauder Modern Muse Nuit, który połączył wanilię z paczulą i fasolą tonką. Intrygujący zapach, w którym wyczuwa się także kwiat pomarańczy i jaśmin, długo i mocno się utrzymuje. W chłodne dni warto postawić na mocniejszą i cięższą kompozycję. Niesamowite połączenie wanilii z tytoniem, suszonymi owocami i kakao będzie czuć na skórze przez 18 godzin. Kwiat pomarańczy, imbir i wanilia to pomysł Jean Paul Gaultier Classique Pin-Up. Limitowana wersja klasycznego zapachu jest ciepła, delikatna, ekskluzywna. Christian Dior w Hypnotic Poison postawił na drzewo sandałowe, migdały i śliwki. Woda toaletowa o zapachu ciasta jest kultową pozycją, cenioną wśród kobiet, za komplementy, które zbierają zawsze, gdy jej użyją. Urzekającemu zapachowi wanilii nie oparła się także znana modelka Naomi Campbell. W jej Eau de Parfum waniliową nutę podkreśla karmel i olejki eteryczne z kwiatów.

Perfumy waniliowe zawsze były i będą modne. Choć nuty waniliowe pozyskuje się dziś syntetycznie, perfumy trzymają się dobrze, a pachną bardziej intensywnie.