Skip to content Skip to footer

Ośrodki opieki dla chorych na alzheimera

Nieuleczalna choroba to potężny cios i wyrok. Czasem lekarzom trudno określić, ile czasu chory będzie żył. Nie są w stanie tego przewidzieć, mogą jedynie opierać się na danych statystycznych. Tak właśnie jest w przypadku alzheimera.

Ile czasu trwa choroba?

Choroba rozwija się przez wiele lat, czasem niespostrzeżenie. Pierwsze objawy mylone i przypisywane są stresowi i szybkiemu tempu życia. Dopiero nasilone i często występujące objawy, charakterystyczne dla otępienia, są podstawą do postawienia diagnozy. Zwykle wtedy lekarze szacują. że długość życia to 7 lat. Alzheimer rozwija się u każdego inaczej – u jednego symptomy pojawiają się stopniowo, u innych lawinowo. Jest to indywidualna sprawa – mechanizm choroby nie jest dokładnie poznany. Póki co alzheimer figuruje na liście chorób nieodwracalnych i nieuleczalnych – podczas jej przebiegu następuje degeneracja układu nerwowego, zmniejszenie powierzchni mózgu o 20%, wyłączenie funkcji życiowych, co prowadzi do śmierci.

Alzheimer leczenie – leki i terapia

Można sobie zadawać pytanie – czy leczenie alzheimera ma sens? Skoro niewielka ilość dostępnych leków nie powoduje opóźnienia postępu i nie redukuje występujących objawów. Można dociekać, czy udział w specjalnych zajęciach dla chorych nie jest stratą czasu, skoro choroba krok po kroku danego człowieka „wyłącza”. Leczenie alzheimera jest jedynie objawowe – ma za zadanie utrzymać chorego w dobrej kondycji i dobrym nastroju tak długo jak to możliwe, by komfort jego życia był maksymalny.

Alzheimer leczenie – opieka

Opieka jest najwłaściwszą formą leczenia. Jeśli, z jakiś powodów, nie możemy zapewnić choremu profesjonalnej opieki w domu, możemy skorzystać z oferty ośrodków dla chorych na alzheimera.

Oddać chorego, czy nie?

To zawsze jest dylemat i bardzo trudna decyzja. Czasy, w których żyjemy, sprawiają jednak, że tok myślenia się zmienia i ośrodki dla chorych na alzheimera nie świecą pustkami. Wyspecjalizowane placówki, z wygodnymi i przestronnymi pokojami, z gabinetami i salami terapeutycznymi, z profesjonalną opieką świadczoną przez całą dobę są naprawdę dobrym wyborem. To właśnie tam chory na alzheimera otrzyma należytą i dostosowaną do stadium choroby pomoc. Ośrodki dla chorych na alzheimera mają status i państwowy, i prywatny. Aby uspokoić swoje sumienie, warto udać się do dwóch – trzech ośrodków, obejrzeć je, porównać oferty.