Medycyna estetyczna – jak z nią uważać?
Medycyna estetyczna dzisiaj w zasadzie jest absolutnie na każdym kroku a my coraz częściej korzystamy z jej usług. Oczywiście nie ma w tym nic absolutnie złego, wręcz przeciwnie często zabiegi medycyny estetycznej polepszają nasze samopoczucie i chęć do życia, niemniej jednak pewnych rzeczy należy być w tym zakresie świadomym.
1) Medycyna estetyczna to coś innego niż chirurgia plastyczna
Chociaż generalnie warto podkreślić, że medycyna kosmetyczna czyli estetyczna nie jest do końca dobrze określona. Standardowo odnoszą się do niej wszystkie zabiegi i działania mające na celu polepszenie wyglądu.
Jednak jest takich naprawdę wiele. Przede wszystkim dotyczące dziedziny bardziej zaawansowanej kosmetologii, jak i zabiegów ginekologicznych czy stomatologicznych. Chirurgia plastyczna zajmuje się zaś zazwyczaj większymi, poważniejszymi zabiegami.
2) Specjalista medycyny estetycznej to nieprawidłowe sformułowanie
No właśnie – bardzo często mówimy potocznie, że ktoś jest specjalistą medycyny estetycznej. To jest jednak zupełnie nieprawidłowe określenie, bowiem nie ma takiej specjalizacji lekarskiej jak medycyna estetyczna. Lekarze się nią zajmujący to najczęściej chirurdzy, w tym chirurdzy plastyczni, czasem dermatolodzy. Dodatkowo niektóre zabiegi wykonują również stomatolodzy, ginekolodzy tudzież w ogóle prostsze zabiegi wykonywane są również przez panie kosmetyczki.
A co z chirurgią plastyczną? Otóż taka specjalizacja jak najbardziej istnieje, zatem nie jest błędem powiedzenie, że dany lekarz jest specjalistą chirurgii plastycznej. Plastycy, jak się potocznie nazywa lekarzy tej specjalizacji, także zajmują się estetyką, ale nie tylko.
3) Zabiegi medycyny estetycznej są w pełni bezpieczne
Oczywiście zabiegi medycyny estetycznej generalnie uznawane są za bezpieczne, niemniej jednak zawsze musimy pamiętać, że w końcu jest to jakaś ingerencja w ciało człowieka, czasem wymagająca nawet skalpela. Ale choćby i zwykłe zastrzyki mogą mieć czasem poważne konsekwencje.
Możemy jak najbardziej zatem się na nie decydować, tylko zasadniczo trzeba mieć na uwadze, że jednak nie powinniśmy na nie wpadać tak pomiędzy jednym treningiem a drugim i po prostu zawsze mieć świadomość ryzyka oraz odpowiedzialnie je podjąć.