Skip to content Skip to footer

Jakie są zalety alkomatów elektronicznych?

Alkomaty to urządzenia, które umożliwiają sprawdzenie trzeźwości kierowcy. Faktem jest, że każdy kierowca powinien posiadać elektroniczny alkomat, który obecnie cieszy się bardzo dużą popularnością.

Czym są alkomaty?

Gdyby wszyscy kierowcy sprawdzali trzeźwość przed podróżą, to z pewnością byłoby mniej wypadków. Powszechnie wykorzystywanymi narzędziami przez policję do badania trzeźwości kierowców są alkomaty sklep stacjonarny oferuje wysokiej klasy urządzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że warto również posiadać swój własny Elektroniczny alkomat, dzięki któremu będziemy mogli w każdej chwili sprawdzić trzeźwość. Bycie pod wpływem znacząco zmniejsza koncentrację i sprawia, że reakcja jest zdecydowanie wolniejsza. Budowa alkomatu jest bardzo prosta, tak samo jak jego obsługa, dlatego nie powinno to nikomu sprawić żadnych problemów. Do komórki pomiarowej musi przedostać się określona ilość powietrza. Etanol zawarty w powietrze przemienia oporność elektryczną półprzewodnika lub indukuje prąd. Ostatnim krokiem jest porównanie uzyskanej wartości prądu z parametrem wzorcowym. Wszystko dzieje się automatycznie, dlatego proces badania trzeźwości zajmuje zaledwie kilka sekund. Czasami badanie alkomatem trzeba powtórzyć. Z reguły bardziej precyzyjne są elektryczne alkomaty sklep internetowy oferuje także wysyłkę pod wskazany adres.

Alkomaty elektroniczne

Sensor to oczywiście główny element budowy alkomatu, który umożliwia otrzymanie dokładnego wyniku pomiaru. Wśród najpopularniejszych alkomatów można wymienić alkomaty z półprzewodnikowym sensorem, które są bardzo prostym pod względem konstrukcyjnym rozwiązaniem. Zawartość alkoholu w organiźmie ocenia się na podstawie wzrostu przewodności półprzewodnika. Trzeba jednak mieć na uwadze, że alkomaty półprzewodnikowe mogą być wrażliwe również na inne substancje. Do tych substancji zalicza się aceton, nikotyna oraz węglowodory. W ten sposób można niepostrzeżenie zawyżyć wynik alkomatu, który w efekcie będzie niemiarodajny. Znacznie lepszym rozwiązaniem są alkomaty z sensorem elektrochemicznym. Jest to rozwiązanie kompleksowe oraz niezwykle funkcjonalne. Alkomat reaguje jedynie na molekuły alkoholu, ponieważ możliwe jest wykrywanie selektywne etanolu w powietrzu wydychanym przez kierowcę.