Skip to content Skip to footer

Jakie paleta euro ma wymiary?

W sprzedaży można znaleźć różne wymiary europalety. Jedne z nich są bardziej popularne, z innych korzysta się najczęściej w bardziej specyficznych warunkach. Chcąc zdecydować się na zakup większej liczby takich produktów, warto wiedzieć, gdzie konkretne wymiary palety euro mogą się sprawdzić i jak wpływają na poprawę logistyki w firmie?

Jakie są standardowe wymiary europalety?

Paleta euro wymiary ma najczęściej 1200x800x144 mm i jest ona określana mianem euro. Jest to bardzo istotne oznaczenie, ponieważ informuje o tym, że takie opakowanie można przewozić różnymi środkami transportu przystosowanymi do takich właśnie wymiarów. Ponadto ze względu na standaryzację, istnieje również możliwość łatwej wymiany jednej palety na drugą podczas rozładunku i załadunku, a także gdy pragnie się sprzedać paletę i wymienić na nową.

Od czego zależą wymiary palety euro?

Wymiary palety euro zależą przede wszystkim od jej konkretnego zastosowania. Jeszcze do niedawna na rynku znane były tylko te standardowe o rozmiarach podanych wyżej. Obecnie przedsiębiorcy mogą kupić półpalety i ćwierćpalety, które nie tylko ułatwiają załadunek mniejszej ilości towaru, ale również wpływają korzystnie na wizerunek marki. Szczególnie ćwierćpalety ze względu na swoją estetykę, mogą być pozostawiane na terenie sklepu, pełniąc funkcję ekspozycyjną.

Biorąc pod uwagę to, że paleta euro wymiary ma różne, jej przeznaczenie także będzie ściśle określone. Odnosi się to zwłaszcza do palet przemysłowych o rozmiarach 1200×1000 mm, a także do opakowań, które przewozi się w kontenerach. Muszą one wówczas mieć wymiary 1135×1133 mm.

Jakie wymiary europalety są najbardziej komfortowe?

Rozmiary europalety powinny być dopasowane do konkretnego zapotrzebowania. Obecnie poza samymi wymiarami istotne jest również to, by taki rodzaj opakowań dobrze się prezentował i był wysokiej jakości. Same rozmiary palety euro jeszcze nie dają powodu do zadowolenia, a jedynie sposobność zastosowania odpowiedniego schematu logistycznego. Natomiast za bezpieczeństwo załadunku, jak i pracowników, którzy na przykład obsługują wózki widłowe odpowiada przede wszystkim dobór materiałów i to, jak zostaną one ze sobą połączone.

Wciąż jednak paleta euro rozmiary standardowe jest najczęściej poszukiwana, chociaż nie w każdym przypadku można mówić o tym, że taki wybór jest najbardziej komfortowy. Jej łatwa dostępność i przystępna cena z pewnością mają wpływ na to, że przedsiębiorcy sięgają po nią najczęściej.