Skip to content Skip to footer

Jak z pomysłem urządzić małą kuchnię?

Mówi się, że małe jest piękne. I jest w tym sporo racji. Współczesne aranżacje małej kuchni udowadniają, że diabeł tkwi w szczegółach, a sprytne rozwiązania na niewielkich powierzchniach robią dużą robotę. Jak z pomysłem urządzić małą kuchnię, aby zmieściła w sobie wszystko co potrzebne, ale też zachwycała swoim wyglądem?

Urządzanie małej kuchni z głową

W dużej kuchni zmieści się wszystko, a w małej? Też zmieści się wszystko. Pod warunkiem, że układ szafek, ergonomia blatów i zabudowa sprzętów będzie zaprojektowana i wykonana mądrze. Aranżacje małej kuchni nie muszą być ciasnymi pomieszczeniami, w których piętrzą się naczynia, a domownicy odbijają się jeden od drugiego. Jedynym wyzwaniem, jakie czeka każdego posiadacza małej kuchni, który chce ją efektownie urządzić, jest funkcjonalne zabudowanie każdego centymetra kwadratowego przestrzeni. Co w tym pomoże? Meble na wymiar.

Kuchnia na wymiar

Możliwości aranżacyjne, jakie można uzyskać dzięki meblom na wymiar są ogromne i idealnie sprawdzają się w małych wnętrzach. O ile sklepowe wersje modułowych szafek i półek są bardzo atrakcyjne, o tyle ich rozmiaru się nie zmieni. Meble na wymiar to dopasowane do każdego centymetra fronty, korpusy i mechanizmy, ułatwiające funkcjonowanie. Aranżacje małej kuchni meblami na wymiar to pełne wykorzystanie potencjału pomieszczenia, które swoim wyglądem i użytecznością będzie sprawiało gospodarzowi wiele satysfakcji.

Sprytna kuchnia

Kuchnia to przede wszystkim szafki i półki. W nich mieszczą się wszystkie, niezbędne rzeczy codziennego użytku, oraz te, które wyciągane są okazjonalnie. Aby każdy element miał swoje miejsce, warto tak przemyśleć rozkład mebli, aby ich pojemność i wnętrze mieściły jak najwięcej. Nowoczesne rozwiązania bardzo ułatwiają zagospodarowanie sprzętów i przedmiotów. Są to przede wszystkim systemy poprawiające funkcjonalność w kuchni, na przykład wysuwane spiżarnie, będące zabudową od podłogi do sufitu; moduły wyjeżdżających koszy, które zapełniają wnętrze półek, także w trudno dostępnych kątach oraz kosze, sprytnie układające drobne przedmioty i akcesoria.

Mała kuchnia, a gdzie zjeść?

Problemem małej kuchni jest często stół. Jego posiadanie uzależnione jest od tego, jak liczna jest rodzina oraz jaki prowadzi tryb życia. Dla osób, które sporą część czasu spędzają poza domem, wystarczający może się okazać blat barkowy z wysokimi krzesłami typu chokery. Taka aranżacja małej kuchni jest bardzo funkcjonalna i z powodzeniem zastępuje tradycyjne miejsce do spożywania posiłków.