Skip to content Skip to footer

Jak wybierać zajęcia dodatkowe dla dziecka?

Dbałość o wszechstronny rozwój dziecka na każdym etapie życia to zadanie dorosłych, nie tylko nauczycieli, ale także rodziców. Takiemu wsparciu w rozwoju potencjału sprzyja zdecydowanie oferta zajęć pozalekcyjnych, czyli na przykład różnego rodzaju kursów czy też innych form spędzania wolnego czasu.

Aktywność inna niż w szkole

Jak wybrać takie dodatkowe zajęcia dla dziecka? Przede wszystkim warto zapytać, czym ono zajęłoby się po szkole oraz obserwować, co robi chętnie i w jakim kierunku chce się rozwijać. Warto postawić między innymi na aktywność przeciwną do tego, która ma miejsce w szkole. Znaczy to, że po wysiłku umysłowym i siedzeniu przez kilka godzin w ławce pora na zajęcia sportowe.

Ruch sprzyja odprężeniu, rozładowaniu stresu, kształtowaniu prawidłowej postawy oraz po prostu radości i dobrej zabawie. Spośród zajęć, które można polecić dzieciom w różnym wieku można wymienić treningi siatkówki, piłki nożnej, tenisa ziemnego lub stołowego czy też jazdę konną. Należy dokładnie przejrzeć ofertę, ponieważ jest ona bardzo bogata.

A może kurs angielskiego?

Języki obce to coś w co warto inwestować, szczególnie w angielski, który dziś może zaważyć na karierze. Niestety w szkole nie ma możliwości, by nauczyć się go perfekcyjnie i dlatego chociaż jeden dzień w tygodniu po szkole warto poświęcić na kurs angielskiego. Już dodatkowe 2 godziny w tygodniu mogą przynieść doskonałe rezultaty.

Dziecko nauczy się płynnie mówić po angielsku, co zdecydowanie byłoby trudne, jeżeli bazować tylko na tym, co przyswaja się w szkole. Ponadto nawiąże wiele znajomości, jeżeli kurs będzie miał formę zajęć grupowych. W jaki jeszcze sposób można zagospodarować czas dziecka zarówno w wieku przedszkolnym jak i szkolnym?

Zajęcia artystyczne – czy to dobry pomysł?

Zajęcia sportowe czy kursy angielskiego to doskonały pomysł, jednakże część dzieci wykazuje szczególne zainteresowanie dziedzinami artystycznymi, takimi jak taniec, balet, kino, teatr czy poezja.

Warto podtrzymać i rozbudzić takie zainteresowania na przykład zapisując dziecko na zajęcia muzyczne czy też teatralne lub wokalne. Może być to ciekawa przygoda, ale też początek drogi zawodowej w branży artystycznej, szczególnie jeżeli dziecko naprawdę ma talent.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej