Skip to content Skip to footer

Ile kosztuje prywatny dom opieki?

Domy spokojnej starości to placówki, które przystosowane zostały do świadczenia usług opiekuńczych seniorom. Prywatny dom opieki różni się od państwowego przede wszystkim komfortem, co pociąga za sobą różnicę w cenie. Ile kosztuje pobyt w prywatnym domu opieki?

Koszt pobytu w prywatnym domu opieki

Prywatne domy spokojnej starości mają na celu zapewnić seniorom wysoki poziom życia, a w wielu przypadkach oferują również całodobową opiekę medyczną wykwalifikowanego lekarza, a także zapewniają dostęp do licznych zabiegów rehabilitacyjnych. Koszt pobytu w takiej placówce jest więc oczywiście wyższy, niż ma to miejsce w przypadku państwowego domu opieki społecznej.

Domy opieki w różnych województwach

Średnie ceny pobytu w domach opieki różnią się w zależności od lokalizacji danego ośrodka. Oczywiście domy opieki mazowieckie są nieznacznie droższe od domów opieki znajdujących się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego lub świętokrzyskiego. Domy opieki mazowieckie kosztują średnio od 3,8 do 4,6 tysięcy złotych w przypadku pobytu w pokoju jednoosobowym.

Jaki standard ma prywatny dom opieki Warszawa?

Celem działania prywatnego domu opieki jest zapewnienie seniorom optymalnej opieki, która dopasowana zostanie do ich indywidualnych potrzeb. Na koszt pobytu w danym ośrodku ma między innymi wpływ zakres usług dodatkowych, które są w nim oferowane. Dom opieki Warszawa zapewnia seniorom nie tylko luksusowe i nowocześnie wyposażone pokoje, ale także szereg dodatkowych aktywności oraz dostęp do prywatnej opieki medycznej.

Domy pomocy społecznej

Alternatywą dla pobytu w prywatnym domu opieki społecznej jest państwowa placówka. Do domów pomocy społecznej mogą dostać się seniorzy, którzy z różnych względów wymagają pomocy, na którą nie mogą liczyć w swoim miejscu zamieszkania. Koszty związane z pobytem w takim ośrodku pokrywane są z dochodów seniora, jednak nie mogą wynosić więcej niż wartość odpowiadająca ich 70 procentom. Różnica pokrywana jest dzięki dotacjom oraz samorządom.

Ile kosztuje pobyt w domu pomocy społecznej?

Koszt pobytu w domu pomocy społecznej ustalany jest przez władze gminy, powiatu lub województwa i waha się obecnie pomiędzy 2,5 tysiąca, a 3,5 tysiąca złotych. Koszty te nie są więc często o wiele niższe, niż ma to miejsce w przypadku placówek prywatnych. Składając wniosek o przyznanie miejsca w państwowym domu pomocy społecznej, należy się natomiast liczyć z długim oczekiwaniem.