Skip to content Skip to footer

Ile kosztuje sprzątanie mieszkania?

Jeśli by chcieć wybrać jedno zadanie, którego nikt w domu nie lubi robić, to z pewnością byłoby to sprzątanie. Nic zatem dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się usługi sprzątania wykonywane przez zewnętrzne firmy. Wystarczy tylko zapłacić odpowiednią kwotę, aby wykwalifikowany pracownik przyszedł do naszego mieszkania i gruntownie je wyczyścił. Powstaje jednak pytanie, ile kosztuje sprzątanie mieszkania?

Wymiar sprzątania?

To ile kosztuje sprzątanie mieszkania, w głównej mierze zależne jest to tego, w jakim wymiarze i w okolicznościach zostanie ono zlecone. Czymś zupełnie innym jest sprzątanie jednorazowe, np. w przypadku zbyt dużej ilości zajęć przed świętami, a czymś zupełnie innym jest sprzątanie regularne, odbywające się raz lub dwa razy w tygodniu.

Warto też pamiętać o tym, że to, ile kosztować będzie sprzątanie mieszkania, zależne będzie także od tego, czy zatrudniona będzie osoba prywatna, czy też duża firma sprzątająca, która oczywiście ze względu na swoją pozycję na rynku, może zażądać nawet 50% większą kwotę niż tą, którą zapłaci się w przypadku zatrudnienia pojedynczej osoby trudniącej się prywatnie sprzątaniem mieszkań.

Od czego zależy wysokość stawki?

To ile kosztuje sprzątanie mieszkania, zależne jest także od tego, co będzie wchodziło w zakres takiej usługi. W końcu sprzątanie mieszkania może przybierać różne postacie. Czymś zupełnie innym jest tylko odkurzenie dywanów i starcie kurzy z półek, a czymś zupełnie innym jest zmywanie podłóg, mycie okien, oraz pranie dywanów.

To jaki będzie koszt sprzątania mieszkania, zależne jest także od takich czynników, jak jakość sprzątania — może być ekspresowa lub kompleksowa — od stopnia, w jakim dane mieszkanie jest zabrudzone, od jego powierzchni, a także dostępnych w mieszkaniu środków czystości oraz oczywiście od lokalizacji danego mieszkania, czyli od miasta, w którym będzie się ono mieściło. Jak łatwo się więc domyślić, im większe miasto, tym większe będą stawki za sprzątanie mieszkania.

A co ze sprzątaniem za granicą?

Zależność dotycząca wielkości i większego prestiż danego miasta przekłada się na kwotę sprzątania. Tak samo dotyczy tego to, czy dane mieszkanie będzie znajdowało się w kraju, czy też za granicą.

Oczywiście tutaj wiele zależy od tego, z jakim krajem ma się do czynienia. W krajach o podobnej do naszej zamożności, takiego jak Słowacja, czy też Czechy, stawki mogą być dosyć podobne do krajowych. Co innego, jednak jeśli mowa jest o Francji, czy też Niemczech. Tutaj mogą one być nawet 4 lub 5-krotni wyższe. Oczywiście za tą samą jakość usługi.