Skip to content Skip to footer

Futurystyczne rozwiązania do domu

Nowoczesne rozwiązania cieszą się coraz większym zainteresowaniem w wystroju wnętrz. Coraz częściej zauważyć można, że szkło jest chętnie wykorzystywane w różnych elementach wykończenia domu. Balustrady całoszklane cieszą się coraz większą popularnością w budynkach prywatnych.

Balustrady ze szkła nie tylko dla przedsiębiorstw

Poręcze wykonane ze szkła dawniej kojarzyły się głównie z budynkami o przeznaczeniu komercyjnym. Obecnie zauważyć można, że szklane balustrady cieszą się coraz większym uznaniem w domach.

Całoszklane balustrady stanowią duży kontrast dla tych klasycznych stosowanych dotychczas na schodach. Balustrada ze szkła jest wykonana z materiałów wysokiej jakości. Wbrew panującym przekonaniom, szkło wykorzystywane w balustradach jest niezwykle wytrzymałe.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Balustrady całoszklane są bardzo wytrzymałym materiałem. W niektórych przypadkach są nawet bardziej bezpieczne niż tradycyjne balustrady. Dziecko może wspinać się po zwykłej balustradzie, co niesie za sobą ryzyko upadku. Poręcze całoszklane skutecznie uniemożliwiają dziecku wspinaczkę.

Jakość szkła wykorzystywanego w balustradach ma kluczowe znaczenie. W balustradach używa się specjalnego hartowanego szkła. Zwiększa to znacząco bezpieczeństwo korzystania z tego typu balustrad oraz przedłuża ich żywotność.

Decydując się na rozwiązanie jakim jest balustrada szklana należy liczyć się z wyższym kosztem. Elementy takie są niejednokrotnie wykonywane na indywidualne zamówienie. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że odpowiednia jakość produktu umożliwia korzystanie z balustrady szklanej latami. Warto więc wydać więcej, by móc korzystać z takiego rozwiązania dłużej.

Montaż balustrady

Balustrady całoszklane wykonane są wyłącznie ze szklanych tafli odpowiednio ze sobą połączonych specjalnymi łącznikami. W zależności od wykończenia wyróżnić można dwie metody mocowania szkła – metodę liniową oraz punktową.

Łączenie punktowe polega na wykonaniu w tafli odpowiednich otworów, a następnie umieszczeniu w nich specjalnych łączników punktowych. Niezmiernie istotne jest odpowiednie rozmieszczenie łączników punktowych. Ich zbyt duża lub zbyt mała ilość może przynieść niepożądane konsekwencje.

Drugą metodą jest łączenie liniowe. Polega ono na umieszczeniu szła w specjalnej listwie znajdującej się na samym dole. Przy odpowiednim zamaskowaniu listwy w podłodze, możliwe jest całkowite jej ukrycie, co wpływa znacząco na końcowy efekt wizualny całości.

Nowoczesne rozwiązania w wystroju wnętrz stają się normą. Coraz więcej wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym wyposażonych jest w mniejsze lub większe elementy szklane. Balustrada całoszklana z pewnością podkreśla charakter wnętrza.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Esglas.