Skip to content Skip to footer

Dlaczego warto zmieniać struny gitarowe?

Jedną z najczęściej polecanych do kupienia rzeczy razem z gitarą, jest kilka dodatkowych zestawów strun gitarowych. Dlaczego tak często poleca się mieć więcej niż jeden zestaw znajdujący się na gitarze strun? Z jakiego powodu warto struny gitarowe tak często zmieniać i co wiąże się z zaniedbaniem tego obowiązku?

Kwestia brzmienia

Każda, nawet niemająca nigdy w rękach gitary osoba wie, że najważniejszym elementem tego instrumentu są struny do gitary. Struna gitarowa umożliwia wydawanie przez instrument dźwięków i bez niej byłby on całkowicie niemy. Co ciekawe, od struny również zależy to, jak dana gitara będzie brzmiała. Stosując określonego rodzaju struny gitarowe, można uzyskać brzmienie bardziej metaliczne, a także głębsze i pełne.Z tego właśnie powodu warto mieć dwa lub trzy zestawy, aby można było w razie czego lekko zmodyfikować swoje brzmienie. Nie można również zapominać o tym, że struny do gitary po prostu się zużywają. Zużyte struny mają tę właściwość, że szybko tracą swoje nastrojenie, co rzecz jasna w dużym stopniu pogarsza ich brzmienie.

Kwestia bezpieczeństwa

Sama utrata brzmienia przez struny do gitary to jednak nie wszystko. Stare i zużyte struny gitarowe mogą stanowić ogromne zagrożenie. Często bowiem zdarza się taka sytuacja, że wysłużona już struna po prostu pęka. Utrata w takim wypadku jednej ze strun i brak możliwości pełnego grania na instrumencie to w tej sytuacji najbardziej optymistyczny scenariusz. Zdarza się bowiem i tak, że pękająca struna rani dłoń gitarzysty, a czasem nawet jego twarz, stanowiąc spore zagrożenie.

Kiedy powinno się wymieniać struny?

Powstaje zatem zasadnicze pytanie, co jaki czas powinno się wymieniać swoje struny w gitarze, aby nie tylko instrument zawsze brzmiał idealnie, lecz również, aby nie stanowił zagrożenia dla jego właściciela? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak często gitary się używa i z jaką intensywnością. Osoba amatorsko grająca może struny ze spokojem wymieniać nawet co kilka miesięcy. Zauważyć jednak trzeba, że profesjonaliści powinni robić to nawet co około 2-3 tygodnie. Co ciekawe, zawodowcy grający koncerty, struny wymieniają każdorazowo po koncercie, ponieważ tak szybko je niszczą i zużywają.