Dlaczego stosowanie bakterii jest tak ważne w przydomowych oczyszczalniach?
Przydomowe, ekologiczne oczyszczalnie ścieków w ostatnim czasie są coraz bardziej popularne. Jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska oraz pozwalające na ponowne wykorzystanie części ścieków. Chemia gospodarcza dodawana do przydomowych oczyszczalni pozwala znacznie zwiększyć jej efektywność i wydajność, dlatego nie można zapominać o pewnych preparatach.
Jak działają biopreparaty?
Chemia ekologiczna jest powszechnie wykorzystywana w szambach i przydomowych oczyszczalniach, przynosząc wiele dobrego. Chemia ekologiczna jest w pełni bezpieczna dla środowiska naturalnego oraz dla zwierząt i ludzi, a nawet przynosi korzystny wpływ na część organizmów. Biopreparaty posiadają aktywne substancje, które udrażniają przewody kanalizacyjne, niwelują nieprzyjemne zapachy wydobywające się z oczyszczalni, pomnażają kultury naturalnych bakterii. Przyczyniają się do rozkładania tłuszczu, mułu i szkodliwego kożucha wytwarzającego się na nieczystościach, dzięki czemu sprawiają, że eksploatacja oczyszczalni lub szamba jest wydajna i ekonomiczna. Brak stosowania biopreparatów uniemożliwia działanie korzystnych bakterii do szamba, a nawet z czasem zatrzymuje całkowicie proces rozkładu substancji organicznych.
Dlaczego należy stosować bakterie do szamba?
Zwykła chemia gospodarcza nie będzie zawierała korzystnych bakterii do szamba, które są wyjątkowo ważne w prawidłowym procesie rozkładu. Bakterie do szamba powinny naturalnie znajdować się w każdym zbiorniku, jednak stosowanie w domach środków czyszczących czy udrożniających rury może niszczyć ich kultury. Z tego powodu dodawanie bakterii jest niezwykle ważne, jeśli chcemy utrzymać prawidłowy proces rozkładu związków organicznych. Bakterie pozwalają również utrzymać samo szambo w dobrej kondycji, mianowicie zapobiegają korozji jego elementów. Są przy tym w 100% bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Warto dodać, że bakterie do szamba niszczą szkodliwe patogeny i drobnoustroje, między innymi chorobotwórcze bakterie E. Coli czy Salmonellę. Badania wskazują, że szamba do których dodaje się dobroczynne bakterie posiadają nawet do 90% mniej szkodliwych związków. Bakterie rozkładają zanieczyszczenia w ściekach do prostszych form, dzięki czemu są niezbędnym elementem w każdej oczyszczalni ścieków o ekologicznym charakterze, powalając jej na bezproblemowe funkcjonowanie.