Jak dbać o trawnik i ogród?
Wiele osób stawia sobie za punkt honoru posiadanie wspaniałego ogrodu, a jego głównym punktem ma być wspaniały trawnik. Trawnik wyglądający jak dywan lub jak murawa stadionu piłkarskiego. Niestety posianie trawy to nie wszystko. Należy o nią odpowiednio dbać i ją pielęgnować.
Jak często podlewać trawnik?
Nowo założony trawnik powinniśmy podlewać dwa razy dziennie. Pozwala to na dobre ukorzenienie się trawy. Dzięki obfitemu podlewaniu (oraz równomiernemu) zapewniamy sobie dobrą kondycję roślin i zwiększamy prawdopodobieństwo, że nasz trawnik się przyjmie. Kiedy trawa już się ukorzeni dobrze (możemy przyjąć że dziej się tak po trzecim koszeniu), podlewamy mniej więcej tyle ile trawa potrzebuje. Potrzeby trawy zależą od gatunku lub gatunków jakie występują w mieszance oraz od pogody. W normalnych warunkach podlewamy od dwóch do trzech razy w tygodniu. Podlewać trawę jest najlepiej rano, ponieważ dostarcza to wilgoci na cały dzień. Szczególnie istotne jest to latem, kiedy w ciągu dnia jest gorąco, a słońce świeci „ostro”.
Jak dużą ilością wody podlewać trawnik?
Jednorazowo powinniśmy dostarczać minimum 10l wody na metr kwadratowy. Jest to dość spora ilość, która może również sporo kosztować. Jeśli więc projektujemy ogród to warto jest aby przeliczyć sobie powierzchnie naszego trawnika i dopasować ją do naszych możliwości finansowych. Nawadnianie bowiem może być dla nas najdroższą częścią całej zabawy, a podlewanie może również być obfitsze w zależności od podłoża, na jakim rośnie trawa (piaszczyste gleby wymuszają szczególnie obfite podlewanie)
Nawadnianie ogrodów i trawników – czym nawadniać ogrody i trawniki?
Metod nawadniania ogrodów i trawników jest wiele. Mają one swoje wady i zalety.
1. Metoda ręczna
Ręczne podlewanie ogrodu i trawnika za pomocą węża oraz podłączonego do niego zraszacza jest to metoda, którą można stosować w przypadku małych trawników oraz ogrodów. Co prawda ogrody w większości nie wymagają tak częstego podlewania (rośliny ogrodowe lepiej znoszą wysokie temperatury i mniejszą wilgotność), ale przy większej powierzchni i tak bywa to bardzo zajmujące. Jeśli natomiast mamy duży trawnik, to podlewanie może zająć naprawdę dużą część naszego wolnego czasu.
2. Zraszacze do trawy oraz systemy nawadniania trawników
Zraszacze do trawy są zdecydowanie wygodniejsze od podlewania „z reki”. Co prawda również zajmują nam czas (musimy pilnować, aby je włączać i kontrolować ilość wylanej wody), ale tracimy go dużo mniej. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone zrobią robotę za nas. Kolejnym krokiem są automatyczne systemy nawadniania trawników. Odpowiednio skonfigurowany system, nie tylko włączy się o odpowiedniej godzinie, ale będzie w stanie sam określić czy przypadkiem wilgotność podłoża nie spada poniżej minimalnego wymaganego poziomu.