Skip to content Skip to footer

Czystek lekarski – właściwości prozdrowotne

Czystek lekarski występuje głównie w krajach basenu Morza Śródziemnego, gdzie najczęściej można go spotkać na skalistych wzgórzach o dużym stopniu nasłonecznienia. Jednak ze względu na jego działanie prozdrowotne obecnie jest uprawiany w wielu regionach świata, w tym także w Polsce.

Czystek właściwości lecznicze

Posiadane przez Czystek właściwości lecznicze wynikają w dużej mierze z zawartości antyoksydantów, które między innymi wspomagają organizm w walce z wirusami i bakteriami. Dodatkowo jest on bogatym źródłem witamin i minerałów, dzięki czemu efektywnie podnosi odporność i chroni przed negatywnym wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Napar z tej rośliny stosowany jest w celu łagodzenia dolegliwości ze strony układu pokarmowego i oddechowego. Regularne stosowanie czystka przynosi również korzyści dla osób cierpiących na choroby cywilizacyjne, w tym cukrzycę, a dodatkowo pozwala na obniżenie ryzyka zachorowania na chorobę niedokrwienną serca i wiele rodzajów nowotworów.

Czystek zastosowanie w chorobach dermatologicznych

Czystek znajduje także szerokie zastosowanie w leczeniu zmian skórnych. Kosmetyki z jego dodatkiem posiadają silne właściwości oczyszczające, antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne, dlatego są często stosowane w przypadku stanów zapalnych skóry, a także ciężko gojących się ran.

Natomiast czystek można wykorzystywać także do codziennej pielęgnacji zdrowej skóry. Ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów oraz witaminy E jest często składnikiem kosmetyków przeznaczonych do kuracji przeciwzmarszczkowej.

Czystek lekarski sposób stosowania

Najczęściej czystek lekarski jest stosowany w formie naparów z suszu, dlatego w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów należy przede wszystkim zadbać o jego jakość oraz o właściwy sposób zaparzania. Czystek powinno się zalać wrzącą wodą, a następnie przykryć i odstawić na około 10 minut.

W stosowaniu czystka bardzo ważna jest regularność, dlatego powinno się wypijać około 2 – 3 filiżanki każdego dnia. Już po miesiącu stosowania można zauważyć jego korzystny wpływ na zdrowie i kondycję organizmu.