Skip to content Skip to footer

Czym są biopreparaty i jak ich używać?

Każdy, kto zdecydował się na budowę domu, staje także przed wyzwaniem wyboru przydomowej oczyszczalni ścieków. Wybierając szambo, najlepiej postawić na rozwiązania ekologiczne – te są nie tylko nieszkodliwe dla natury, ale także człowieka, a przy okazji pozwalają sporo zaoszczędzić. Dobry stan przydomowego szamba pomogą z kolei utrzymać biopreparaty. Co to takiego, jak działa i dlaczego warto je zastosować, chcąc podnieść komfort zamieszkania w domu i zapewnić szambu prawidłowe funkcjonowanie?

Biopreparaty – co to takiego?

Czym są preparaty biologiczne i w jaki sposób przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania przydomowego szamba? Biopreparat to naturalna mieszanka, która zawiera związki enzymatyczne i bakterie, które zajmują się rozkładaniem związków organicznych, które występują w ściekach i gnojownicy. Preparat biologiczny może występować w formie proszku lub w formie granulatu, rzadziej – żelu.

Jak działają preparaty biologiczne?

Na czym polega działanie biopreparatów? Ponieważ przyspieszają one rozkład związków organicznych, redukują przykry zapach wydzielający się z przydomowego szamba. Jednocześnie zmniejszają także ilość szkodliwych substancji w szambie. Dzięki nim ilość zanieczyszczeń w przydomowej oczyszczalni ścieków jest mniejsza w wyniku oddzielenia osadów od płynów. Co więcej, biopreparaty mają także korzystny wpływ na udrożnienie przewodów kanalizacyjnych.

Dlaczego warto stosować biopreparaty?

Stosowanie biopreparatów wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z szamba, które często są prawdziwą zmorą zarówno dla właścicieli domu, jak i dla sąsiadów. Oprócz tego redukując ilość ścieków i udrażniając kanalizację, biopreparaty pomagają obniżyć koszty utrzymania szamba, a tym samym przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie.

Gdzie kupić i jak używać biopreparatów?

Preparaty biologiczne do szamba dostępne są w wielu sklepach specjalizujących się w przydomowych oczyszczalniach ścieków – także w tych działających w internecie. Ich stosowanie jest proste i w pełni bezpieczne. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją i preparat wlać lub wsypać – w zależności od specyfiku – do muszli ustępowej. Niektóre preparaty mogą być stosowane wprost do zbiornika ściekowego, dlatego zawsze należy przeczytać wskazówki podane przez producenta. Preparaty biologiczne nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, posiadają jedynie w stu procentach naturalne składniki, dlatego w żadnym wypadku nie są toksyczne czy niebezpieczne.