Czym jest pokrzywka na twarzy?
Pokrzywka na twarzy jest odmianą zmiany skórnej. To częsta przypadłość, pojawiająca się głównie na cerach alergicznych i wrażliwych. Może wystąpić pod wpływem użycia nieodpowiedniego kosmetyku, zjedzenia alergizującego produktu albo zastosowania jakiegoś nowego leku. Sama nigdy nie znika, dlatego wymaga oczywiście właściwego leczenia.
Jak wygląda pokrzywka?
Raczej każdy powinien to wiedzieć. Jest ona bardzo charakterystyczną dolegliwością, której głównym symptomem są wyraźne zmiany skórne o formie niedużych wykwitów. Wykwity te nazywane są bąblami pokrzywkowymi. Nazwa wzięła się z ich podobieństwa do tych zmian skórnych, które pojawiają się na skórze po jej kontakcie z pokrzywą.
Pokrzywkowe bąble mogą przyjmować różne formy i kształty. Na ogół są białe lub czerwone i zwykle otacza je wyraźny rumień. Pokrzywka na twarzy potrafi błyskawicznie się roznieść i zaatakować bardzo duży obszar skóry.
Skąd się bierze pokrzywka?
Każdorazowo jest ona po prostu reakcją skóry na kontakt z alergenem. Tym alergenem mogą być jednak przeróżne substancje, dlatego tak ważne jest to, by przy pomocy specjalistycznych badań dojść do tego, co tak naprawdę szkodzi skórze i co doprowadza do wystąpienia na niej bąbli pokrzywkowych.
Z uwagi na różne podłoża zmian chorobowych można wyróżnić kilka najczęściej występujących rodzajów pokrzywki na twarzy. Są to pokrzywki: fizyczne, kontaktowe, pokarmowe, cholinergiczne oraz polekowe. Do tej podstawowej grupy można jeszcze zaliczyć tę pokrzywkę, która rozwija się w momencie, gdy człowiek zostanie ukąszony przez owada błonkoskrzydłego – najczęściej osę lub pszczołę, ewentualnie szerszenia.
Jak się leczy pokrzywkę?
W chwili, gdy pokrzywka na twarzy daje już o sobie znać, konieczne jest oczywiście zastosowanie takich leków, które poradzą sobie z jej objawami. W leczeniu używa się głównie środków przeciwhistaminowych. Są to leki wydawane na receptę. Mają one zdolność do likwidowania bąbli pokrzywkowych i radzenia sobie ze świądem oraz wszelkimi innymi objawami choroby.
Lekarz zawsze będzie jednak dążyć do tego, by odkryć główną przyczynę pokrzywki na twarzy. To bardzo ważne, by pacjent dowiedział się, jakie substancje rzeczywiście mu szkodzą i na które z nich jest uczulony.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.