Skip to content Skip to footer

Czego nie wiadomo o zasilaczu LED?

Większość osób zainteresowanych zakupem zwykłego zasilacza LED nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele parametrów jego pracy trzeba uwzględnić przy zakupie tego sprzętu. Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty: mowa tu o zasilaniu diod LED, które są bardzo wrażliwe na ewentualne skoki napięcia.

Tętnienie – ważny parametr zasilacza

Nie wszyscy wiedzą, że zasilacz led 24v generuje prąd o określonym tętnieniu. Co prawda są to wartości znikome, ale jednak jakieś są. Najczęściej wartość tych zmian oscyluje w zakresie 150 mV i są to wartości jak najbardziej prawidłowe. Zdarza się jednak, że niektóre zasilacze osiągają znacznie wyższe tętnienie.

Co ważne, wpływ tych zasilaczy na odbiorniki może być bardzo zły! Co prawda zmiany napięcia w zakresie 300 – 400 mV nie wpłyną od razu na pracę całego oświetlenia, ale w dalszej perspektywie mogą one doprowadzić do uszkodzenia półprzewodnikowych źródeł zasilania. Bądź co bądź, odbiorniki te są bardzo wrażliwe na wzrost ciepła na złączu PN.

Napięcie maksymalne

Jakie może być maksymalne napięcie zasilania dla zasilacza LED 24V? Okazuje się, że jego wartość jest bardzo zróżnicowana. Niektórzy producenci określają ją jako 260 – 270 V. Inni z kolei mówią jedynie o 240 V. Tak naprawdę i jedni i drudzy mają rację, gdyż tworzą zasilacze o wartości napięcia dostosowanej do napięcia sieciowego.

Problem w tym, że maksymalne napięcie w przebiegu sinusoidalnie zmiennym jest znacznie wyższe. Jego wartość wynika z pomnożenia 230 V i pierwiastka z dwóch. Wartość ta wynosi zatem około 325 V. Na szczęście jest to tylko wartość szczytowa, która „panuje” w sieci jedynie przez niewielki ułamek sekundy.

Sprawność – dlaczego akurat tyle?

Ważnym parametrem każdego zasilacza jest jego sprawność. Z reguły powinna być ona wyższa niż 82 procent, choć zdarza się, że niektóre z nich mogą osiągnąć nawet 85 procent. Problem pojawia się wówczas, gdy układ ten wyróżnia się sprawnością poniżej 70 procent. Wtedy cały układ generuje zbyt dużą ilość ciepła i może dojść do jego uszkodzenia.

Podsumowując, zasilacz LED 24V to urządzenie, które powinno wyróżniać się jak najczystszym przebiegiem wyjściowym prądu stałego. W przeciwnym razie może dojść nie tyle do uszkodzenia zasilacza, co raczej do jego odbiornika.