Skip to content Skip to footer

Co trzeba wiedzieć o tokarce uniwersalnej do metalu?

Tokarki należą do podstawowej grupy obrabiarek, które przeznaczone są do obróbki powierzchni, które są osiowo symetryczne. Powierzchnie obrotowe kształtowane są poprzez ruch główny obrotowy, a także ruch prostolinijny posuwowy. Oba te ruchy są ze sobą sprzężone. Ruch obrotowy wykonuje przedmiot obrabiany, natomiast ruch posuwowy realizowany jest przez narzędzia.

Tokarka uniwersalna do metalu- do czego służy?

Tokarki te stosowane są do obrabiania materiałów stalowych, żeliwnych, a także metalowych. Używa się ich również do obróbki precyzyjnej albo zgrubnej. Umożliwiają nacinanie gwintów modułowych, calowych i metrycznych.

Jak zbudowana jest tokarka uniwersalna do metalu?

Tokarki takie posiadają elementy ustalająco- mocujące przedmiot obrabiany. Elementy te pozwalają na prawidłowe umocowanie obrabianego przedmiotu. Najczęściej są to uchwyty samocentrujące. Elementy podpierające służą również do ustalania i mocowania przedmiotu, który ma małą sztywność. Konik pełni dwie funkcje w tokarce. Pierwsza funkcja to podpieranie przedmiotu obrabianego, a druga to mocowanie narzędzi potrzebnych do obróbki otworów, takich jak wiertła, rozwiertaki. Podtrzymka stała mocowana jest na prowadnicach łoża i obejmuje przedmiot obrabiany przy pomocy trzech rolek tocznych łożyskowych, albo trzech kamieni. Jest ona również dodatkowym punktem podparcia, który zmniejsza jego długość. Podtrzymka ruchoma zamocowana jest na wzdłużnym suporcie tokarki. Podtrzymuje powierzchnię, która już została poddana procesowi toczenia.Tokarki posiadają także oprzyrządowanie ustalająco- mocujące narzędzia, czyli imaki nożowe. Wyposażone są one w mechanizm zatrzaskowy, który pozwala na szybką zmianę narzędzi oraz na stabilne ustawienie.

Gdzie wykorzystuje się tokarkę uniwersalną do metalu?

Tokarkę uniwersalną do metalu posiadają przeważnie wszystkie mniejsze fabryki, zakłady i warsztaty. Sprawdza się ona wszędzie tam, gdzie jest jednostkowa produkcja, a także tam, gdzie wymiary detali muszą być ciągle dostosowywane.Tokarki to jedne z maszyn technologicznych, które wykorzystuje się najczęściej do obróbki skrawaniem. Dobór parametrów, które są potrzebne do toczenia zależy od rodzaju i wielkości materiału, od noży i od pożądanej chropowatości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.