Skip to content Skip to footer

Cechy dobrego mopa

Sprzątanie jest jedną z najmniej przyjemnych domowych czynności. Zajmuje dużo czasu i nigdy się nie kończy. Z tego właśnie powodu producenci są zmuszeni do ciągłego udoskonalania akcesoriów niezbędnych do utrzymania czystości. Wielu z nas pamięta mycie podłogi ścierką na kolanach ze ścierką w dłoni. Te czasu odeszły do lamusa. W prawie każdym mieszkaniu na stanie jest porządny mop do podłogi. Kluczowe pytanie jest, który z nich wybrać i jakie cechy powinno posiadać takie urządzenie do mycia podłogi.

Prosta i łatwa obsługa

Idealne mopy to te, które są łatwe w obsłudze, dobrze zbierają brud i nie zostawiają smug. Drążek powinien być teleskopowy. Co pozwoli na dopasowanie wysokości do naszego wzrostu i tym samy podniesie komfort pracy, dodatkowo złożony nie zajmie dużo miejsca. Często w drążku są dodatkowe przyciski, za pomocą których, można szybko bez dotykania końcówki szybką ją zamienić. Inny bardzo wygodnym rodzajem jest spray mop. Urządzenie posiada wbudowany pojemnik na płyn do czyszczenia. Naciskamy, spryskujemy zabrudzoną powierzchnię i przecieramy mopem. Proste i wygodne rozwiązanie.

Wytrzymała i chłonna końcówka

Niemniej ważny od obsługi jest rodzaj materiału użytego w mopie. Najtańsze są mopy sznurkowe. Jednak o ile dobrze radzą sobie ze wchłanianiem wody, to niestety, ale nie zbiorą nam paprochów z podłogi. Lepszym rozwiązaniem są mopy płaskie. W sklepie można zaopatrzyć się w końcówki z bawełny albo z mikrofibry. Najlepiej wybrać te w kolorze biały, unikniemy wtedy niespodzianek podczas sprzątania. Należy zwrócić uwagę też na kolor gumy użyty w końcówkach. Najbezpieczniej, gdy jest przeźroczysta lub białą, wtedy mamy pewność, że nie zostawi śladów.

Wiadra

Mop do podłogi to także wiadro do płukania brudnego mopa. Powinno być dopasowane do szerokości i długości. Najlepiej z rączką, która ma gumową część niepozwalającą wyślizgnąć się wiadru z wodą z ręki. Wygodnym rozwiązaniem są wiadra podzielone na 2 części, jedna służy do płukania i odfiltrowania brudnej wody, w drugiej moczymy wyciśnięty mop w świeżym płynie. Jednak wiadro z przegrodami to z jednej strony komfort sprzątania z drugiej, po myciu podłogi, mamy wiele elementów innych do wymycia.

Dbanie o mopy

Aby sprzęt nam dobrze służył, trzeba o niego również zadbać. Po każdym użyciu należy wszystkie elementy dokładnie wyczyścić. Końcówki bawełniane i z mikrofibry najlepiej jest wyprać. Wiadro też powinno być dokładnie wymyte i wytarte. Spray mop posiada zbiorniczek na płyn, który także musi być po każdym użyciu przepłukany czystą wodą. Zalegający, zaschnięty płyn może zatkać rurki doprowadzające wodę do spryskiwacza.