Skip to content Skip to footer

Buty ze skóry – co warto do nich dokupić?

Wykonane z naturalnej skóry buty mają liczne zalety, co sprawia, że cieszą się niesłabnącą popularnością, mimo dość wysokich cen. Jednak posiadanie takiego obuwia generuje nie tylko korzyści, ale też pewne obowiązki, zwłaszcza jeśli chce się zachować je w świetnym stanie długo.

Odpowiednie postępowanie

Popularność butów ze skóry tkwi między innymi w ich wielkiej trwałości, jednak nie wynika ona sama z siebie. Skóra jest bardzo wdzięcznym materiałem, ale tylko jeśli zaspokoi się jej potrzeby. Ze skórzanymi butami trzeba odpowiednio postępować, w wielu zakresach różni się to od traktowania każdego innego obuwia.

Choć materiał ten uchodzi za odporny, tak naprawdę łatwo jest go zniszczyć. Wystarczy brak pielęgnacji lub nieodpowiednie postępowanie, na przykład czyszczenie, by buty ze skóry zupełnie straciły swój urok, a nawet po krótkim czasie przestawały nadawać się do użytku. Zapobiec temu mogą odpowiednie akcesoria, które warto kupić, gdy posiada się skórzane obuwie.

Akcesoria do czyszczenia

Skórzanych butów, bez względu na to, czy są to półbuty, czy na przykład kozaki, nie można wyszorować ostrą szczotką, płynem do mycia naczyń czy nawet szorstką gąbką albo ściereczką. Poprzez takie działania można odbarwić skórę, porysować jej powierzchnię czy odebrać jej połysk.

Jak więc należy czyścić buty ze skóry? Każdy posiadacz takiego dodatku powinien zaopatrzyć się na przykład w miękką szczoteczkę do usuwania kurzu i zabrudzeń na sucho, miękką szmatkę, a także odpowiednie preparaty do czyszczenia skóry. Ich duży wybór można znaleźć w sklepach obuwniczych. Posiadanie takich produktów pozwoli utrzymywać skórzane buty w nieskazitelnej czystości, a jednocześnie czyścić je bez ryzyka uszkodzenia.

Preparaty do pielęgnacji

Skóra jest też materiałem wymagającym pielęgnacji i konserwacji. Nie lubi kontaktu z dużą ilością wilgoci, przyda się więc produkt hydrofobowy, który stworzy na powierzchni butów warstwę odpychającą cząsteczki wody.

Ogromne znaczenie ma także impregnacja skóry. Co prawda można do tego użyć najzwyklejszego preparatu natłuszczającego, jak krem do rąk czy wazelina, ale lepiej będzie zaopatrzyć się w specjalne produkty na bazie wosków.

Warto zaopatrzyć się w… prawidła

Akcesoria te były w powszechnym użyciu dość dawno temu, ale obecnie wracają do łask. Ich wybór powinni wziąć pod uwagę zwłaszcza panowie noszący skórzane pantofle.

Prawidła pozwalają przedłużyć żywotność butów ze skóry, zachować ich nienaganny wygląd, a nawet przywrócić go butom, na których pojawiły się już ślady zniszczeń, na przykład brzydkie zagniecenia.