Skip to content Skip to footer

Bus czy autokar?

Wyjazd za granicę to wielkie wyzwanie. Trzeba zaplanować nocleg, wyżywienie i samą podróż. Jest wiele możliwości dostania się na miejsce. Najbardziej popularne z nich są autokary i busy. Czym się między sobą różnią? Czy któraś opcja jest lepsza?

Busy

Busy, takie jak z www.efectbus.pl to rozwiązanie wygodne i nowoczesne. Większość busów ma osiem miejsc dla pasażerów oraz dziewiąte miejsce – fotel kierowcy. Dzięki temu, jest to dużo bardziej kameralna podróż, która odbywa się w komfortowych warunkach.

Busy są doskonale wyposażone. Mają sprawną klimatyzację, oświetlenie LED, odtwarzacz DVD. Standardem stało się też dostarczanie pasażerom dostępu do Internetu. Dzięki tym rozrywkom czas spędzony w podróży mija szybciej. Czasami, można nawet nie zauważyć, że jest się w trasie, bo w busie jest tak samo wygodnie jak w miękkim fotelu przed telewizorem.

Autobusy

Autobusy to tradycyjne rozwiązanie. Wybierane jest najczęściej przez osoby, które nie wiedzą jak zarezerwować przejazd busem. Autobus zazwyczaj ma około czterdziestu do pięćdziesięciu miejsc. Dużo ludzi to bardzo często sporo kłopotów. Zdarza się, że nie wszyscy z tak dużej grupy potrafią zachować się kulturalnie.

Klasyczne fotele nie mają możliwości zbyt dużej regulacji. Oznacza to, że nie można ich rozłożyć, tak by wygodnie się na nich ułożyć i odpocząć. Najczęściej kładzenie oparcia fotela, kończy się kłótnią z osobą, która siedzi w następnym rzędzie. Nie można się temu dziwić, miejsca na nogi jest bardzo mało, więc każda ingerencja w tę przestrzeń może znacząco obniżyć komfort podróży. W autobusach zawsze należy pamiętać o bliskiej obecności innych ludzi.

Co jest lepsze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Trzeba pamiętać, że każdy ma swój własny gust i to właśnie nim się kieruje. Jednakże należy podkreślić najważniejsze różnice, które mogą mieć kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji. Jedną z nich jest cena. Koszty korzystania z przejazdu autobusem i autokarem są raczej porównywalne. Różnice są jednak a tym, co wchodzi w cenę przejazdu. Pod tym względem busy mają dużo bardziej bogatą ofertę.

Busy z www.efectbus.pl podróżują w systemie door to door. Oznacza to, że bus podjeżdża we wskazane miejsce i zawozi pasażera na podany przez niego adres. To bardzo wygodne rozwiązanie, które ułatwia podróż. Autobusy poruszają się pomiędzy z góry ustalonymi przystankami. Ich trasa oraz godziny odjazdu są całkowicie nieelastyczne. Są stałe i nie można na nie wpływać. Jest to najważniejsza różnica pomiędzy tymi dwoma środkami transportu.